Bezárja fehérvári üzemét az IBM

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Tíz év óta a legnagyobb mértékű elbocsátással kell szembenéznie Székesfehérvárnak, mi-után az amerikai IBM megszünteti a megyeszékhelyen 1994-ben létrehozott merevlemezgyártó üzemét. A döntés, melyről a társaság vezérigazgatója Medgyessy Péter miniszterelnököt levélben értesítette, a magyar gazdaság egészére is jelentős hatású, hiszen az ország hatodik legnagyobb árbevételű és második legnagyobb exportőr cége szűnik meg, összesen 3700 dolgozó elbocsátásával.

A merevlemez-kereslet visszaesésére hivatkozva az IBM székesfehérvári üzemének vezetősége közölte: a világcég központjában úgy döntöttek, hogy - a cégen belüli globális karcsúsítás részeként - bezárják a helyi gyárat, amelyben csaknem négyezren dolgoznak különböző szerződések alapján. Az IBM Storage Products Kft. tavaly 543,8 milliárd forintos bevételt ért el, és iparűzési adója Székesfehérvár éves költségvetésének 4 százalékát adta.

A gazdasági és a munkaügyi tárca közös akcióterv kidolgozásáról döntött az ügy kapcsán. A minisztériumok a Videoton-csoporttal is tárgyalásokat kezdtek annak érdekében, hogy a megszűnő munkahelyeket pótolni tudják. A szektor válságát jelzi, hogy öt éve még húsz cég gyártott merevlemez-meghajtókat világszerte, de közülük ma csupán négy van talpon, és várhatóan kettő marad. Az IBM magyar egységének 2001-ben 14 százalékkal csökkent az árbevétele, és a kereslet zuhanása miatt az idén júliusban 850 fős létszámcsökkentést hajtott végre. Az egy hónap múlva utcára kerülő összesen 3700 alkalmazott sorsa egyelőre bizonytalan. A Videoton-egységek már a nyáron szóba kerültek mint lehetséges munkaadók.

A város térségében azonban más társaságok is azonnal alkalmazni tudnak több száz dolgozót. Az IBM-üzemben 2100-an állnak közvetlenül az amerikai céggel szerződésben, 1600-an pedig kölcsönzött munkaerőként dolgoznak. Utóbbiak között számos szlovák állampolgár is található.

A néhány éve még a világ leggyorsabban fejlődő ipari régiói között számon tartott térségben a Videoton 1991-92-es tömeges elbocsátási hulláma óta nem volt példa hasonló mértékű lépésre. Székesfehérváron jelenleg a munkanélküliek száma nem éri el az ötezret, ami 5,9 százalékos arányt takar. Az érintettek közül elsősorban a betanított munkások kerülhetnek nehéz helyzetbe, míg a szakmunkások könnyebben találhatnak új munkahelyet a térségen belül. Az IBM az év elején döntött arról, hogy a merevlemezgyártást nem tekinti stratégiai üzletágnak, és eladja érdekeltségeit a japán Hitachinak. A társaság a székesfehérvári eseményeket azonban nem hozza összefüggésbe ezzel a lépésével.

Az üzem bezárása a világszerte 320 ezer alkalmazottat foglalkoztató informatikai óriáscégnél csupán 1 százaléknál kisebb karcsúsítást jelent. Magyarországon november végén állnak le a gyártósorok, és a jövő év első feléig ürítik ki az üzemcsarnokot.

Az amerikai társaság nem vonul ki teljesen az országból, váci gyártóegységének és további három magyarországi cégének további működése biztosított.

VG-összefoglaló

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.