Tavaly októberig 20,8 százalékkal nőttek a biztosítók élet ági díjbevételei az előző év hasonló időszakához viszonyítva a Mabisz adatai szerint. Ezen belül a befektetési egységhez kötött életbiztosítás (unit linked) bevételei 25,5 százalékkal emelkedtek. Az egyszeri díjas konstrukciók bevétele 34,4 százalékkal bővült a 2001. évi visszaesést követően, a folyamatos fizetésű konstrukcióknál egyenletes volt a növekedés.
A unit linked életbiztosítás díjbevétele tavaly 27 százalékkal emelkedett a Generali-Providencia Biztosítónál, s mint Paál Zoltán, az élet ág osztályvezetője fogalmazott, az előzetes számok alapján az egész piacon hasonló trend érvényesülhetett.
A unit linked életbiztosításon belül a rendszeres díjú konstrukció stabilan nő, ám az egyszeri díjas szinte egyedül az OTP-Garanciánál mutatott növekedést. (Az egyszeri díjas termék az összdíjbevétel több mint 70 százalékát adja az OTP-Garanciánál, szemben a 21 százalékos piaci átlaggal.) Az ügyfelek "elpártolása" a tőkepiaci lejtmenethez köthető, hiszen ez a termék jóval érzékenyebb a tőzsdei változásokra, mint a rendszeres díjú.
A piac bővülése nem mindenhol volt tetten érhető: a piac harmadik legnagyobb szereplője, a Mébit unit linked életbiztosításokból származó díjbevétele 18 százalékkal, 3,638 milliárd forintra mérséklődött - mondta Rajnai Tamás ügyvezető igazgató. Mindeközben a hagyományos életbiztosítások növekedést mutattak. A társaság a unit linked mellett a hagyományos életbiztosításokra is igyekszik koncentrálni az idén.
A piacvezető ÁB-Aegon Biztosító tavalyi adatokkal még nem rendelkezik. Bartók János, az élet ág vezetője elmondta: azt érzékelték, hogy míg a folyamatos díjfizetés esetén nőttek a díjbevételek, addig az egyszeri díjasnál visszaestek.
A unit linked életbiztosítások hozama elérte a benchmarkokét, ám az más kérdés, hogy ezzel mennyire elégedettek az ügyfelek - fogalmazott Bartók János. A befektetési alapokkal versenyképes tudott maradni ez a konstrukció az elmúlt évben is - mondta Paál Zoltán, s bár a költségeik nagyobbak, a biztosítási kockázat, illetve az adókedvezmény pluszt jelent az ügyfél számára. A befektetési alap hozamával történő összehasonlítást azonban több elem is elhomályosítja, így például a két konstrukcióra vonatkozó eltérő portfóliókorlátok, a költségek, a különböző "cél-", és az adókedvezmény mértéke - tették hozzá a piaci szereplők. Csodák persze nincsenek, így egy kötvényportfólióval sem tud jobb hozamot elérni az ügyfél unit linked életbiztosítás esetén, mint ha ugyanilyen típusú befektetési alapba fektetné pénzét - magyarázta Kovács Zsolt, az ING Investment ügyvezető igazgatója. A pénzpiaci és kötvényalapoknál a tavalyi átlagos hozam 9 százalék körül mozog, ám 2-5 százalékpontos különbségek is lehetnek (azaz a hozam 7-12 százalék között is szóródhat) az egyes biztosítótársaságok hozamai között. A részvényeket tartalmazó eszközalapok esetében ennél nagyobb a szórás, hiszen 10 százalék feletti hozamot is realizálhatott valaki, ám veszteséget is.
Az életbiztosítás az idén is húzóágazatnak tekinthető, s ezen belül a befektetéshez kapcsolódó életbiztosítások volumene is erőteljesen nő - hangsúlyozta Paál Zoltán, aki szerint a unit linkednek nem csupán az a lényege, hogy az ügyfél kiválaszthatja a számára szimpatikus konstrukciót, hanem hogy rugalmasabb, átláthatóbb, mint a hagyományos életbiztosítási termék.
Az idei kilátásokat illetően optimista Maják Viktor, az Union Biztosító marketingigazgatója. A unit linked szerződések megugrása mellett szólhat az adókedvezmény év eleji kedvező változása, illetve a piackutatási adatok, amelyek a megtakarítási hajlandóság növekedését prognosztizálják. Maják Viktor a folyamatos díjú konstrukciótól vár elsősorban emelkedést 2003-ban, s az Union is ezen a téren igyekszik teret nyerni. Az Union unit linked díjbevételei 2001 szeptember-2002. szeptember között 35,4 százalékkal nőttek, míg ezen belül a folyamatos díjú termékeké 230 százalékkal. (FB)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.