BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyeztetett olajkapacitások

Az OPEC februári tervezett termelésnövelése elég lehet a kieső venezuelai szállítások pótlására, és vannak gyorsan mozgósítható tartalékkapacitásai az iraki olaj esetleges helyettesítésére is. Kiterjedtebb közel-keleti harcok esetén átmeneti megoldást jelentenek az OECD-országok központi tartalékai. Hoszszabb távon a kínálati kockázatot csökkentheti az orosz exportkapacitások bővítése.

A világ (Irak és Venezuela nélkül) gyorsan mozgósítható nyersolajtermelő kapacitástartalékait napi 2-2,5 millió barrelre becsülik Washingtonban, amelyek döntő többsége az OPEC egyéb orszá-gaiban, mindenekelőtt Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben található. (A számításnál a hiányzó venezuelai szállítások helyettesítése okán megnövelt februári termelési előrejelzések feletti kapacitásokat vették figyelembe.) Az OPEC-miniszterek legközelebbi soros értekezlete ugyan csak március 11-én esedékes, ám az ár/termelés mechanizmusuk alapján akár hamarabb is dönthetnek egy újabb kvótaemelésről. A kartell jelzőára ugyanis a január 12-i ülés óta is folyamatosan jóval a 22-28 dolláros célsáv felett mozog.

A készlethírek akár megnyugtatók is lehetnének, ha a jelzett többletkapacitások zöme nem Irak tőszomszédságában lenne. Ám ha a küszöbönálló Irak elleni háború átcsapna a határokon (Bagdad kuvaiti ellencsapással fenyegetőzik), vagy bármi módon gátolná a tengeri szállításokat, akkor az Öböl-régió jelenlegi exportja is veszélybe kerülhet.

Ez esetben maradnak a 26 tagú OECD - az energiapolitikájukat összehangoló Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) által azonnal hozzáférhető - állami és kereskedelmi tartalékai, amelyekből végszükség esetén akár napi 12,9 millió barrel nyersolaj is felhasználható az első hónapban. Ez több mint Szaúd-Arábia, Irak és Kuvait együttes kínálata.

Ráadásul az USA 1973-ban létesített stratégiai olajtartalékai (SPR) a múlt év végén már rekordmagasságot, közel 600 millió barrelt értek el, és immár alig százmillióval maradnak el a maximális kapacitásuktól. A világ legnagyobb energiafelvevője mintegy napi 17 millió barrel nyersolajat igényel, amelyből 9-10 milliót importál.

Az viszont alighanem csak hosszabb távon csökkentheti a globális olajellátással kapcsolatos kockázatokat, hogy Oroszország, a világ második (Szaúd-Arábia után) legnagyobb exportőre további kínálatbővítést tervez. Így 2010-ig mintegy 20 százalékkal - napi kilencmillió barrelre - kívánja növelni a termelését. Az előrejelzések szerint már az idei első negyedévben meghaladhatja a nyolcmillió barrelt. Ahhoz ugyanis, hogy az orosz (beleértve a Kaszpi-tengeri tranzitolajat) export tovább nőjön, bővíteni kell a szállítási kapacitásokat. Vannak nagyszabású elképzelések, ám ma csak annyi biztos, hogy még az év vége előtt megindulhat az orosz export az Adria-csővezetéken is, kezdetben maximum napi 100 ezer barreles mennyiségben.

Ennél nagyobb (mintegy napi 300 ezer barreles) és főleg gyorsabb kapacitásnövelés érhető el, ha a moszkvai kormány eleget tesz a mai ésszerűsítési kérésnek, miszerint a két orosz exportolajfajtát a jövőben kombináltan exportálhassanak az állami csőrendszerben. Az urál típusú olajat így a zsúfolt Barátság vezetékről részben átirányíthatnák a szibé-riai könnyűolaj exportjára épített, ám részben kihasználatlan vezetékre, amely a fekete-tengeri Tuapszéban végződik. (GI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.