Hasonlóan az elmúlt évhez, 2003 is jól indult a befektetési alapok számára: a vagyonuk a múlt hétig 8,6 százalékkal, 1010 milliárd forintra bővült. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a lakossági megtakarításokon belül az alapok súlya tovább nőtt, s már 13 százalék felé közelít az aránya. Fatér Gyula, a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) elnöke 20 százalék feletti bővüléssel számolt erre az évre, a jegybanki kamatvágásokat követően pedig úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a magánszemélyeket a januári kamatesés ráébresztheti arra, hogy rugalmasabb formát kell választaniuk befektetéseiknek (VG., január 27., 11. oldal).
Könnyen elképzelhető, hogy a januári pénzbeáramlás összefügg a drasztikus kamateséssel, hiszen a tavaly novemberi jegybanki kamatvágást követően is jelentős összegek érkeztek a befektetési alapokba. A magánszemélyek ugyanis azt látták, a kamatesésből profitálnak a konstrukciók, s a várakozások ? mint kiderült, helyesen ? további vágásokat valószínűsítettek. A betéti kamatok januári zuhanása közepette az alapok elmúlt három hónapos hozamai még vonzóbbnak tűntek, ám csak kevesen jutnak el annak felismeréséig, hogy ez az elkövetkező három hónapra már nem feltétlenül érvényes - mutatnak rá a szakértők. A kamatcsökkentéseket követően ugyanis az alapoknak sincs több lehetőségük a szabad pénzeik elköltésekor.
Vonzó hozamokat már nem igazán lehet elérni, hiszen minden mélyben van, amibe a pénzpiaci, illetve kötvényalapok invesztálni tudnak. Így rövid távon szignifikáns különbség nem lesz az állampapíralapok, illetve a bankbetétek hozama között, ám az év egészére nézve már jobban járhatnak a jegytulajdonosok - teszik hozzá. Kérdés persze, hogy januárban az alapok mellett voksoló befektetők mekkora része gondolkodik rövid távon, azaz ha az elkövetkező két-három hónapban az alapok hozama jelentősen mérséklődik, úgy ez mekkora kivonási hullámot idézhet elő.
A januári pénzbeáramlás nyertesei ezúttal is a kötvény- és pénzpiaci alapok voltak. A hazai befektetési alap piac közel 46 százalékát lefedő OTP Optima nettó eszközértéke 6,5 százalékkal, 467,2 milliárdra gyarapodott 2002. január 31-e óta. A Budapest Állampapír Alap vagyona 8,7 százalékkal, 68,1, a Budapest Kötvény Alapé 6,3 százalékkal, 57,1, míg a Budapest Pénzpiaci Alapé 5,8 százalékkal, 45 milliárdra nőtt. A CA Pénzpiaci Alap múlt pénteki eszközértéke 20 százalékos bővülést takar, a Hunnia Pénzpiaci 15,8 milliárdos vagyona pedig közel 50 százalékosat. Számottevően nőtt a K&H Pénzpiaci és a Raiffeisen Pénzpiaci alapok eszközértéke is, az előbbié 33 százalékkal, az utóbbié 38 százalékkal.
Januárban az ingatlanalapok is kezdtek vonzóbbá válni, ami a vagyonuk alakulásában is tetten érhető. Az Európa Ingatlanalap nettó eszközértéke közel 21, a Raiffeisen Ingatlanalapé 32, az OTP-é mintegy 10 százalékkal gyarapodott. Igaz, ezzel is csak mintegy 2,5 százalékos piaci szeletet mondhatnak magukénak, bár ha a tavaly év végi 1,7 százalékos súlyukkal hasonlítjuk össze, akkor jelentős előrelépés történt. Az ingatlanalapok alternatívát jelenthetnek a betéti kamatokkal szemben. Az elmúlt időszakban egyenletesen alakult a hozamuk, s bár az általános hozamcsökkentési tendencia az ingatlanalap bérleti bevételeit is mérsékli, ennek hatása a hosszú távú szerződések miatt csak később érződik. Az alap likvid eszközein elért hozam ugyan mérséklődik, ám a bankbetéteket így is 4-5 százalékkal túl tudják teljesíteni.
A részvényalapok jelentősége egyedül a betéti kamatok drasztikus esése miatt nem értékelődik fel, ám elkezdődhet az a folyamat, amikor is a befektető az alacsony kamatok láttán lassan kezd elmozdulni a kockázatosabb konstrukciók felé - jegyezték meg a piaci szereplők. Ez a részvényalapok nettó eszközértékének alakulásán egyelőre még nem látszik, friss tőke ugyanis nem áramlott hozzájuk januárban. (FB)
A befektetési alapokban lévő vagyon a napokban átlépte az ezermilliárd forintos bűvös határt. Az év első hónapjában több mint 8 százalékkal nőtt az alapok nettó eszközértéke, amelyben jelentős része volt a kamatcsökkentési várakozásoknak. A közeljövőben azonban az alacsony kamatok miatt törés várható. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.