Március eleje óta kisebb kamatverseny bontakozott ki a hazai jelzálogbankok között használt lakások vásárlására, bővítésére és korszerűsítésére felvehető támogatott lakáshiteleknél. Ma e típus számít a legkelendőbbnek itthon, mivel ezt - a még kedvezőbb kondíciókkal bíró, házasok vagy gyermeküket nevelők által új lakás megszerzésére elérhető kiegészítő kamattámogatásos kölcsönnel szemben - bárki felveheti.
A kamatversenyt a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) indította el, amely az utóbbi időben egyre olcsóbban tud forrást bevonni magának jelzáloglevél-kibocsátással. Az állami jelzálogbank 25 bázispontot vágott ötévente változó kamatperiódusú konstrukciójánál, amelynek kamata így e hónaptól 4,25 szá-
zalékra csökkent. A társaság érintetlenül hagyta viszont évente változó kamatozású konstrukciójának 5,75 százalékos kamatát.
A piacon lévő egyik rivális, a HVB Jelzálogbank szintén március 1-jétől lépett: az egyéves kamatperiódusú támogatott jelzáloghitel használt otthonra így itt 5,12, az ötéves típusé 3,5 százalék (érdekesség, hogy a HVB-nél van félévente változó kamatozású típus is, ennek kamata jelenleg 6,44 százalék). Nem változtatott viszont az OTP Jelzálogbank, amelynél az évente változó módozat kamata 5,0, a fix kamatúé 4,0 százalék. Szakértők szerint az OTP elsősorban jelentős hálózata és piaci fölénye miatt élvezhet továbbra is kamatelőnyöket.
A módosítások jó pár pénzpiaci szereplőt érintenek, hiszen az FHB módozatait értékesíti a CIB, Erste, K&H, Konzumbank, MKB, Postabank, Raiffeisen, jó néhány takarékszövetkezet, sőt az Ahico, Allianz Hungária, Axa és a Generali-Providencia biztosító is. Saját anyabankján túl a HVB Jelzálogbanknak is több kisebb hitelintézettel van értékesítési kapcsolata. A kamatmértékhez képest némileg eltérő képet mutatnak a törlesztőrészletek (lásd táblázatunkat). Aki azonban valóban teljes képet akar kapni a kölcsönfelvétel után rá váró terhekről, annak érdemes áttanulmányozni a társaságok kondícióit, hiszen sok egyszeri tétel is akad.
Az FHB például a kölcsönkiutalás kapcsán mindössze nettó 25 ezer forint értékbecslési díjat számít fel, s a jóváhagyott kölcsönösszeg 0,5 százalékát hitelbírálati költségként kéri el. Az évente változó kamatú konstrukciónál mindehhez évi 1,5 százalék kezelési költség is társul. Nem kerül viszont külön pénzbe a konstrukcióhoz automatikusan járó hitelfedezeti életbiztosítás.
Utóbbit a HVB is nyújtja, csakhogy itt jóval több az eseti ügyfélteher. A társaság a szerződés aláírásakor egyszeri kezelési költségként 1,5 százalék egyszeri, majd évente 2 százalékos mértékű részt kér el. A 25 ezer forintra rúgó hitelbírálati díjat itt előzetesen számítják fel (tehát amikor még nem biztos, hogy jóváhagyják a kölcsönkérelmet). Az ingatlan hitelbiztosítéki értékének megállapításáért további 25 ezer forintot kell kifizetni.
Az OTP jelzálogbankjánál csak akkor évi 1 százalék a kezelési költség, ha az ügyfél közvetlenül az anyabanknál törleszt, más pénzintézetnél vezetett számla esetén viszont 3 százalék a mérték (igaz, ez is csak maximum havi 6 ezer forint lehet). A pénzintézet még 1 százaléknyi, de mindenképp 10-100 ezer forint közötti összegű folyósítási jutalékot, nettó 22 700 forintnyi értékmeg-állapítási, 2200 forintnyi ügyintézési díjat is felró az ügyfélnek, akinek nem jár biztosítás sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.