Kevesebb exportálható a palackozott borokból
A hazai palackos borok kivitele tavaly mennyiségben 12 százalékkal esett, és a trend az idei első két hónapban is folytatódott, ami több tényezővel is magyarázható. A forint árfolyama megemelkedett, ugyanakkor a literenként 28 forintos exporttámogatás a palackok esetében tavaly szeptembertől megszűnt. (A hordós borok kivitele ugyan felfutott, ám ez is megtorpanhat, hiszen a támogatási keret már kimerült.) Ráadásul a magyar borexport fő felvevőpiacán, az Európai Unióban állandósult a túlkínálat, és növekvő versenyt támasztanak még a nagy mennyiségben kontinensünkre áramló viszonylag olcsó ausztrál, dél-afrikai, új-zélandi, argentin, chilei borok is. A február végén zárult 2002/03-as kereskedési évben összesen 482 millió liter bort exportált Ausztrália a brit piacon már letaszította az első helyről Franciaországot.
Így a hazai palackos bor kivitele számára korábban legígéretesebben fejlődő piacon, Nagy-Britanniában mind nehezebben lehet eladni. A vezető angliai exportőr, a Hilltop Neszmély Rt. mennyiségi forgalma tavaly már stagnált, miközben a kiadásai nőttek. A megtorpanást főleg a felerősödött konkurenciával és a forint fonttal szembeni megerősödésével indokolta a társaság egyik tulajdonosa, Keresztúry Éva. Ám a jövőt illetően kissé optimistább, mivel a májusi londoni borvásáron (London Wine Trade Fair) sikerült megállapodnia a legnagyobb brit borszakboltlánccal, a Thresher céggel. Így az idén sikerrel bevezetett márkanév (Origin) alatt a Hilltop néhány borát is Nagy-Britannia-szerte fogják terjeszteni. Az ügylet révén negyedmillió palack közeli kiszállítására számít a cég.
Az értékesítési feltételek kedvezőtlen irányú változásairól panaszkodik a második legnagyobb angliai borszállító, a Montrade Kft. kereskedelmi igazgatója, Szayly Annamária is. A társaság forgalmának döntő hányadát adó szigetországi kivitel némileg csökkent az utóbbi időben, a bő vámmentes EU-kvóta ellenére. Ebben, az erősödő kínálati verseny mellett, a marketingfeltételek romlása is szerepet játszik. Így például a helyi nagy üzletláncok a korábbinál jóval kevesebbszer és kisebb mennyiségre hirdetnek kedvezményes akciót. Ráadásul a promóciós áron felül irreálisan magas promóciós díjat számolnak fel, amivel szinte megoldhatatlan feladat elé állítják a korlátozott marketing-költségvetésű régiónkbeli szállítókat.
Mindkét társaságnál nehezményezték, hogy az angliai magyar borirodát évekkel ezelőtt felszámolták, és a hazai exportőrök általában sem kapnak elég központi marketingsegítséget. Az FVM Közösségi Agrármarketing Centrum Kht. (AMC) például lemondott az idei bordeaux-i vásári részvétel szervezéséről és támogatásáról. Márpedig a dél-franciaországban kétévenként megtartott Vinexpo a világ legnagyobb borseregszemléje, amelyen mindenki jelen van, aki számít a nemzetközi piacon. Két éve öszszesen 150 négyzetméter jutott Bordeaux-ban a magyar kiállítók számára. Most viszont 11 kiállító, köztük a Tokaj Kereskedőház és az Egervin osztozhat majd a Pannon Bormíves Céh alig 50 négyzetméteres standján. (Emellett a tokaji termelők egy részét képviselő Tokaj Renaissance egyesület szerzett 50 négyzetmétert.)
Az ország különböző vidékeiről 18 borász által létrehozott Pannon Bormíves Céh elnöke, Gere Attila is szívesebben látta volna, ha maradtak volna a 2001. évi feltételek. A céhtől csak négy borász állít ki, ezért tudtak mások számára is helyet szorítani.
Az AMC ügyvezető igazgatója, Kovács Barnabás szerint viszont szakmailag indokolt volt a Vinexpo (az olaszországi Vinitaly kiállításhoz hasonlóan) kihagyása, mert a kht. az idén már nem kívánja támogatni a presztízsmegjelenési célokat szolgáló rendezvényeket. Ehelyett inkább a kifejezetten a magyar borokról és élelmiszerekről szóló események, áruházi akciók szervezésére igyekszik helyezni a hangsúlyt. A közösségi marketing egyébként sem helyettesítheti a cégmarketinget - tette hozzá.


