A Magyar Nemzeti Bank keddi, 100 bázispontos kamatemelése egyelőre még nem késztette gyors reagálásra a kereskedelmi bankokat. A pénzintézetek közül egyedül a Raiffeisen Bank lépett, az egy hónapos lekötéseknél a jegybanki lépést teljes egészében leköveti, így az ügyfél 6-6,75 százalékos kamatot kap kézhez - tudtuk meg Huszár Róberttől, a bank lakossági üzletágának vezetőjétől. Az ennél hosszabb lekötések esetében a kamat - ugyancsak minden összeghatárnál - 75 bázisponttal növekszik. Ennek eredményeként 5 millió forint lekötés esetében három hónapos futamidőre már 7,25 százalék a kamat. Eddig egyébként a banki kamatcsúcsot szintén a Raiffeisen Bank tartotta 6,50 százalékkal, ami három hónapos lekötés esetén járt, s az 5 millió forint megléte is alapfeltételnek számított. Úgy gondoltuk, előnyös számunkra, ha gyorsan reagálunk a jegybanki lépésre - mondta érdeklődésünkre Huszár Róbert, hozzátéve: eddig is a piacinál jobb kamatokat kínáltak, s ezt a pozíciót igyekeztek megtartani. A hitelkamatoknál egyelőre nem változtat a Raiffeisen Bank, mint a vezető fogalmazott: egy-két hetet még kivárnak, s ha lesz módosítás, azt várhatóan július elsejétől lépik meg. Az mindenesetre biztos, hogy a korábban tervbe vett kamatcsökkentésre nem kerül sor - jegyezte meg.
A Raiffeisen Banknak egyelőre nem akadt követője. Ennek hátterében az is meghúzódhat, hogy egyesek szerint a jelenlegi kamatszint messze nem ígérkezik tartósnak - mondták bankpiaci szakértők, hozzátéve: így egyelőre inkább a szemlélődés, kivárás mellett voksolnak, mint a többszöri, gyors változtatás mellett.
A Magyar Külkereskedelmi Bank hétfőn dönt az esetleges változtatásról, s mint Szabolcs István ügyvezető igazgató a várható kilátásokat latolgatva rámutatott: eddig is partnerek voltak a kormányzat lépéseinél. A Buborhoz kötött termékeik értelemszerűen azonnal lekövetik az MNB-kamatemelést - tette hozzá.
A Postabank abban az esetben reagál a jegybanki lépésre, ha tartósnak bizonyul a tendencia. Ez pedig több hétben mérhető - mondták kérdésünkre. Egyelőre nem készül bejelentésre a Citibank, a Budapest Bank, az Inter-Európa Bank, a K&H és a KDB Bank sem. Az utóbbi pénzintézet egyébként éppen a múlt héten mérsékelte a lakossági betéteinek kamatát, három hónapig bezárólag 12,5, e feletti időtartam esetében 32,5, illetve 31,5 bázisponttal. A KDB Bank kamataival a versenytársak közt így is kedvező pozíciót tudhat magáénak - mondták kérdésünkre a pénzintézetnél. Így azonnali lépésként nem tervezik a kamatkondíciók változtatását, de megkezdték a megváltozott piaci szituáció vizsgálatát, és mivel céljuk a kedvező kamatok fenntartása, ezért hajlandóak a közeljövőben a piac igényeinek megfelelően átgondolni a kondí-ciókat - tették hozzá.
Az OTP Banknál egyelőre nem tárgyaltak meg előterjesztést a kérdéskörben - közölte érdeklődésünkre Fenyő György ügyvezető igazgató. A pénzintézetnek (elsősorban a vállalkozói területen) vannak piaci kamatokhoz kötött konstrukciói, amelyek esetében a kamatváltozás a piaci helyzet függvényében automatikus. Az egyéb termékek vonatkozásában a folyamatok elemzését végzik és figyelik a piacot, elsősorban a lakosság reakcióit.
A Konzumbank figyelme e pillanatban elsősorban a betéti kamatok felé irányul. Döntés egyelőre nem született, a többi bank és az ügyfelek reakcióit figyelik, s ennek függvényében hoznak majd döntéseket. A hitelkamatok területén - bár a folyamatok elemzése szintén napirenden van - egyelőre nem terveznek lépéseket - közölte érdeklődésünkre Halász István, a pénzintézet főosztályvezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.