BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orosz-szaúdi egyezség született

Oroszország és Szaúd-Arábia, a világ két legnagyobb nyersolajtermelője és -exportőre szükségesnek tartja a két ország szénhidrogén-ipari együttműködését a kutatástól a feldolgozásig bezárólag, és ezért egyszerűsíti a vegyesvállalatok létesítését. Az OPEC-ről nem esett szó a tegnapi megállapodásban, jóllehet Oroszország augusztusban éppen a kartell rovására növelte rekordszintre a kivitelét.

Tegnap Moszkvában megszületett az első - igaz, jórészt formális - energiaipari egyezmény a két vezető nyersolajexportőr, Oroszország és az OPEC-tag Szaúd-Arábia között. A két ország legfőbb vezetője jelenlétében Igor Juszufov orosz energiaügyi miniszter és szaúdi partnere, Ali al-Naimi által aláírt megállapodás szerint a jövőben együtt kívánnak működni a kőolaj és földgáz feltárása és kitermelése, továbbá a feldolgozása, valamint szállítása terén, és evégett egyszerűsítik a vegyesvállalatok létrehozását. A lehetséges vállalkozásokról később egyeztetnek. Az együttműködés céljaként a globális olajpiac megszilárdítását jelölték meg, különös tekintettel a nemzetközi árakra.

Ám a megállapodásban egy szó sem esett az OPEC-ről és arról, hogy Oroszország a jövőben hajlandó lenne-e megint részt venni a kőolajkartell esetleges termeléscsökkentési akcióiban, netán társult tagként csatlakozva a szervezethez. Ez azért érdekes, mert az OPEC olajminiszterei rövidesen, szeptember 24-én vitatják meg a kínálati politikájukat. Oroszország pedig éppen a termelését visszafogó OPEC rovására növeli a világpiaci részesedését. Legalábbis erre utalnak a Moszkvában tegnap nyilvánosságra hozott új export- és termelési adatok.

Az orosz olajexport új abszolút rekordot ért el a múlt hónapban, és a kitermelés is a legmagasabb szintre nőtt a Szovjetunió felbomlása óta. A Transznyeft orosz állami csővezeték-üzemeltető társaság 13,40 millió tonna, azaz napi 3,17 barrel belföldi és 1,68 millió tonna közép-ázsiai tranzitolajat szállított külföldre. Ez a teljes orosz export több mint háromnegyedét tette ki.

Az augusztusi kitermelés éves összehasonlításban 11 százalékkal, napi 8,6 millió barrelre nőtt a júliusi 8,5 millióról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.