BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vonzó a Balkán olajpiaca

Folyik a harc Jugoszlávia utódállamai olajpiacának uralásáért. A térségben jók, sokak szerint nyerők az orosz cégek pozíciói - mutat rá az Economist Online internetes magazin.

Egyszerre startoltak az osztrákok, a magyarok és az oroszok a Balkánon, de az utóbbiak talán esélyesebbek a térség olajpiacának uralására az internetes üzleti magazin szerint. Elsőként Vlagyimir Putyin orosz elnök lépett, megszervezve, hogy országának két olajóriása, a Lukoil és a Jukosz is induljon a görög Hellenic Petroleum megszerzéséért induló vetélkedésben. A görög társaság egyik értékét az adja, hogy a Szalonikiből a szkopjei Okta finomítóig vezető olajvezetéke meghosszabbítható a dél-szerbiai Nis és Koszovó városig. Nem sokkal a Hellenic-tender után a szlovéniai Petrol üzemanyag-forgalmazó a Tyumen Oillal, a harmadik legnagyobb orosz olajtársasággal állapodott meg harmadik országok piacain való együttműködésről.

Élénk a mozgás a Közép-Balkánon is. A horvát kormány felkínálta az INA 25 százalékát plusz 1 részvényét, mint ismert, a Mol Rt. lett a befutó. S bár a Molt a szakma mindig is az INA fő esélyesének tartotta, az Economist Online szerint az oroszok nem hagyják annyiban, hogy az INA-ért folyt vetélkedés mostani eredménye meghatározza a térségbeli későbbi erőpozíciókat. A Tyumen mellett - amelynek inkább Szerbiában jók az esélyei -, a horvátországi tárolóérdekeltségekkel rendelkező Lukoil, sőt a Jukosz is lehet végül az INA többségi tulajdonosa. A Jukosz az összekötött és megfordított irányú Barátság és Adria olajvezetéken át tervez olajat szállítani a horvátországi Omisalj kikötőbe. A Lukoil balkáni erőssége főként Bulgáriára összpontosul, ám mivel tavalyi nemzetközi tevékenysége összességében veszteséges volt, elemzők szerint nem erőlteti a horvátországi terjeszkedést. Ugyanakkor még elemzi a román állami olajtársaság, a Petrom - szeptember 19-én lejáró - privatizációs tenderének feltételeit. A cég több egysége is érdekli a Romániában már jelen levő Lukoilt.

A bosnyák olaj- és olajtermékpiacot az év végéig eladandó Bosanski Brod finomító látja el. A Tyumen ígérkezik befutónak, amely nemrég stabil olajellátást ígér a bosnyák cégnek. Ám gond lehet abból, hogy a környező finomítók együttes kapacitása már ma is több annál, mint amennyi terméket a térség piaca fel tud venni. Az együtt mintegy 16 millió tonnás kínálattal szemben 15 millió tonnás kereslet áll.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.