BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túljegyezték az FHB-részvényt

Az FHB részvényértékesítési időszaka jelentős túlkereslet mellett lezárult, így a tervek szerint jövő héten elindulhat a kereskedés. Az eladási árat 4300 forintban határozták meg. Az állami tulajdon 53,2 százalékra csökken az FHB-ban, a tranzakcióból 11,7 milliárd forint privatizációs bevétel származik.



Jelentős túljegyzéssel zárult az FHB-részvények értékesítése: az ezerforintos névértékű papírok értékesítési ára 4300 forint, amely a törzsrészvények nyilvános forgalomba hozatalára, nyilvános és zártkörű értékesítésére, illetve a szavazatelsőbbségi részvények zártkörű értékesítésére egyaránt vonatkozik.

A nyilvános értékesítésre felajánlott, 350 ezer törzsrészvényre több mint 1,3 millió darabos igénylés érkezett, 6,3 milliárd forintot meghaladó értékben. A négyszeres túljegyzés következtében az ÁPV - a zártkörű értékesítés terhére - 550 ezer darab törzsrészvényt átcsoportosított, így összesen 900 ezer részvényt adtak el nyilvánosan. Az árkedvezménnyel jegyzők az előre meghatározott feltételeknek megfelelően 4000 forintos áron kapják meg részvényeiket: egy jegyzőre maximum 167 darab részvény allokálható, a 167 darab alatti jegyzések maradéktalanul teljesülnek. A kedvezmény nélküli részvényjegyzések 500 darab alatt teljes mértékben realizálódnak, az 500 darab feletti jegyzések teljesítése nagyjából 50 százalékos. (Az egy darab nyilvánosan forgalomba hozott részvényt jegyzési elsőbbsége alapján a Mehib kapta meg.)

A zártkörű értékesítésnél szintén számottevő, csaknem négyszeres túljegyzést regisztráltak, 5,155 millió darabos igényléssel szemben 1 324 899 darabos értékes állt. Figyelemre méltó, hogy a zártkörű intézményi értékesítésnél kétharmadrészt a külföldiek képviseltették magukat: ezen belül 25 százalék az angol, 18 az osztrák, 12 a német, és 10 százalékos az amerikai befektetők aránya.

A stratégiai partnereknek felajánlott 800 ezer darabos, B sorozatú csomagból 558 570 darabot értékesítettek. A négy vásárló között az ÁB-Aegon Általános Biztosító, az Allianz Hungária Biztosító, a CIB Bank, illetve az Inter-Európa Bank szerepel.

A tranzakciót követően az ÁPV 53,2 százalékos tulajdonrészt birtokol az FHB-ban: ebből 3,2 százalék a B sorozatú papír. Az eladás 11,7 milliárdos privatizációs bevételt eredményez. Az öszszes értékesítésből a papírok 38 százaléka kisbefektetőknek jut.

A különböző okokból keletkezett visszajáró összegeket péntekig jóváírják a befektetők ügyfélszámláján: a törzsrészvények biztosítására ugyanez a határidő vonatkozik. A tőzsdén előreláthatólag hétfőn kezdődik a kereskedés az FHB papírjaival.

Gyuris Dániel vezérigazgató úgy véli, hogy ebben az évben a módosított tervszámokat is túlteljesíti az FHB: 2003-ra 3,5 milliárd forint fölötti adózott eredményt várnak, 300 milliárdot meghaladó mérlegfőösszeg mellett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.