Ma indul az OTP Fantázia Alap jegyzése, s ezzel immáron háromra bővül azon alapkezelők száma, akik beléptek a garantált konstrukciók piacára. Az állampapírpiacot tavaly ért sokkhatás miatt a lakosság bizalma megrendült a befektetési alapokban, s inkább kincstárjegyekbe, banki betétekbe vitték a pénzüket - magyarázta Holtzer Péter, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója pénteki tájékoztatóján. A garantált alap jó válasz lehet erre, hiszen nem véletlen, hogy nyugaton is népszerű konstrukciónak számít. Az időzítés is megfelelő, hiszen a részvénypiacok jó teljesítményt nyújtanak mind hazánkban, mind külföldön, s a fellendülés a várakozások szerint nem törik meg. Ez pedig lehetővé teszi, hogy a futamidő végén kedvező hozam üsse a befektetők markát - tette hozzá.
A terméket emellett egy jó árazási környezetben lehet elindítani - fogalmazott Szalai Sándor értékesítési igazgató. Az állampapír-piaci ugyanis kamatok magasak, s így kevesebb pénzt kell lekötni ahhoz, hogy a tőkegaranciát biztosítsák. Így nagyobb részt tud az alap részvényopciók vásárlására fordítani, s jobb részesedést nyújthat a befektetőknek az indexnövekményből. A várakozások szerint az OTP Fantázia Alap vagyonának 65-70 százalékát fekteti bankbetétbe, míg a maradékért - 50-50 százalékban - Dow Jones Euro Stoxx 50 és S&P 500 indexre szóló vételi opciókat vásárol. A tőkén felül elérhető hozam tehát az indexkosár teljesítményétől függ, amelyet az úgynevezett participációs ráta - azaz, hogy az említett részvénypiacok árfolyam-emelkedésének hány százalékát fizeti ki az alapkezelő a befektetésijegy-tulajdonosoknak - is befolyásolhatja. Ez 90 és 110 százalék között változhat, ám a jelenlegi árazási környezet alapján a részesedés mértéke meghaladhatja a 100 százalékot. Az egyetlen korlát a 160 százalék, a hozam ezt a szintet nem haladhatja meg, amely egyébként éves szinten 25,3 százalékos hozamot jelenthet a befektetőknek.
A zártkörű alap méretét 15 milliárd forintban maximálták, s szem előtt tartva a lakossági ügyfeleket, a jegyzést díjmentessé tették, s 50 ezer forintban állapították meg a minimálisan jegyezhető mennyiséget. A jegyzés sikerétől függően Holtzer Péter elképzelhetőnek tartja, hogy a mostani konstrukciót újabb sorozatok kövessék, bár könnyebbséget jelentene az alapkezelők számára, ha a törvény lehetővé tenné a nyílt végű garantált konstrukciók létrehozását.
Ami a külföldi terveket illeti: Bulgáriában az első fél évben létrehozzák az alapkezelőt, s a tervek szerint még az idén elindítanák első befektetési alapjukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.