BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzemi szinten gyenge ZK

A tulajdonosi szerkezet körüli viták ellenére jutott ideje a Zalakerámiának (ZK) az eredmény növelésére is 2004 első fél évében. Jóllehet üzemi szinten a társaság nem tudta hozni 2003-as formáját, a pénzügyi műveletekben most sikeresebb volt, mint tavaly, így összesen mintegy 50 százalékos eredménynövekedést könyvelhetett el.

A csoportszintű teljesítmény alakulását a Zalakerámia 401 és az Inker 75 millió forintos árbevétel-növekedése, illetve az SC Cesarom 168 millió forintos visszaesése határozta meg. A fő terméknek számító burkolólap-értékesítésben egyértelműen az anyavállalat biztosította a növekedést.

Az első negyedév még dinamikus bővülést mutatott, a második három hónapban azonban már visszesett a piac, ennek következménye a szinte stagnáló féléves árbevétel. A társaság értékelése szerint mindez a hazai piacon tapasztalható átrendeződés eredménye: a középső árszegmens irányából a szélső kategóriák felé tolódik a kereslet. Erre a változásra reagált a Zalakerámia a második negyedévben elavult termékei kivezetésével, illetve új termékek fejlesztésével.

Az exportpiacon a - zömében - kínai olcsó konkurencia emésztette fel a növekedés forrását. Az értékesített mennyiség elmaradt a tavalyi értéktől, az árbevétel azonban bázisszinten alakult. A legnagyobb exportpiacok sorát továbbra is Ausztria vezeti, amit Románia és Csehország követ.

Az erőtlen üzemi eredményt - ami közel 23 százalékos viszszaesést mutatott az egy évvel korábbi értékhez képest - a pénzügyi műveletek mentették meg. Árfolyamnyereség címén közel 110 millió forint pluszt termelt a társaság a tavalyi 36 milliós veszteség után, de nőttek a kamatbevételek is ebben az időszakban. Adózás előtt így immáron 21 százalékkal magasabb eredményt mutatott ki a társaság. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.