BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaestek a lakáskölcsönök

Az elmúlt év második felében 60 ezer lakáshitelt engedélyeztek a pénzintézetek 242 milliárd forint értékben - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb kiadványából. A megelőző hat hónaphoz képest a hitelek 39 százalékos visszaesését regisztrálta a KSH, a felvett összeg pedig 45 százalékkal csökkent. A kedvezőtlen folyamatokra egyrészt a kereslet mérséklődése, másrészt a lakáshitel-kondíciók változása szolgálhat magyarázatként.

A KSH adatai is alátámasztják más forrásokból szerzett információinkat, nevezetesen: mind számukat, mind összegüket tekintve az államilag támogatott lakáshitelek aránya csökkent a piaci hitelekéhez képest. Az engedélyezett lakás célú hiteleknél már csak 47 százalékhoz volt állami támogatás. Az arányok megváltozását a deviza alapú kölcsönök megjelenése okozhatta, ezek az engedélyezettek csaknem egyharmadát teszik már ki, összegük eléri a 44 százalékot. A vizsgált hat hónap során egy-egy ügyfél részére átlagosan 4,1 millió forint összegű lakáshitelt engedélyeztek a bankok, némileg kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Korábban használt lakások vásárlására kértek a legtöbben kölcsönt, ennek gyakorisága azonban jelentősen csökkent. Míg 2003 második felében a folyósított hitelösszeg csaknem felét (230 milliárd forintot) használt lakások vásárlására költötték, addig a tavalyi második fél évben csak 30 százalékot (78 milliárd forintot). A lakás célú kölcsönök futamideje átlagosan közel 13 év, ez további négy évvel nő, ha lakásépítésre vagy új lakás vásárlására veszik fel a hitelt. Az elmúlt év végén a lakáshitelek állománya 1875 milliárd forint volt, ez a GDP kilenc százaléka. Az állomány 96 százaléka a hitelek minősítése szempontjából problémamentes volt, közel három százalék külön figyelendő, az átlag alatti, kétes vagy rossz minősítésű kölcsönök pedig 1,2 százalékot tettek ki. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.