BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágultak az energiarészvények

Számottevően nőttek az energiarészvények árai kedden, egyrészt az orosz–ukrán gázvita miatti bizonytalanság hatására, de főleg az olajárak drágulásának következtében. Az emelkedés az európai tőzsdeindexeket is felhúzta.

Négy és fél éves csúcsra szöktek tegnap a főbb tőzsdeindexek Európában az orosz–ukrán földgázvita áttételes hatásaként. Az olaj újbóli menetelése tegnap magasba repítette az olajcégeket, Londonban a BP és a Shell tudott látványos teljesítményt felmutatni, a Londoni Értéktőzsdén a BP 1,2, a Shell 1,4 százalékkal drágult. Az osztrák OMV-nek sem kellett szégyenkeznie, az osztrák olajcég árfolyama közel került történelmi csúcsához.

A Mol papírja a BÉT-en 3 százalékot nőtt, ezzel a legjobban teljesítő hazai papír lett. Elemzők szerint a hónapok óta gyengélkedő magyar olajpapír befektetői számára az orosz–ukrán konfliktus bizonytalanságot jelent, és a rövid távú jó hangulat ellenére az orosz lépés középtávon kedvezőtlen hatást gyakorolhat az olajpapír árfolyamára. A gázvita miatt emelkedett Londonban a földgáz ára is: februári szállításra 6,5 százalékkal, 8,75 pennyre nőtt. A brent hordója, szintén februári lejáratra, 22 centtel, 59,20 dollárra drágult, az amerikai WTI ugyancsak februárra a Nymexen 26 centtel, 61,30 dollárra erősödött hordónként. Szakértők szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy hosszú távú hatása lenne az orosz–ukrán vitának a gázpiacon. A Merrill Lynch egy kedden közreadott elemzésében felhívta a figyelmet, hogy a meglévő gáztartalékok jelentősen hozzájárulnak az ellátás rugalmasságához. A tanulmány szerint a válságnak vagy eszkalálódnia kell, vagy februárig elhúzódnia ahhoz, hogy reális kockázati alapja legyen az ellátás csökkenésére az európai végfelhasználóknál. A gázvita hatása mára megfordult – véli Zékány András, az ING Bank elemzője. A Gazpromnak igazán komoly piaca Európa, amelyet lassan elveszíthet, ha megbízhatatlan partnernek bizonyul – véli az ING elemzője. Az energiarészvények drágulása inkább az olajár miatt következett be – szögezi le, hozzátéve: a gáz- és az olajdrágulás viszonylag független egymástól, rövid távon más a dinamikájuk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.