BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába élte túl a bizalmatlansági indítványt, Von der Leyen pozíciója meggyengült

A bizottsági elnök csak a nevesített szavazásnak és a frakciófegyelemnek köszönheti túlélését. Ursula von der Leyennek most kevesebben szavaztak bizalmat, mint amikor megválasztották.

Bár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön túlélte az ellene az Európai Parlamentben benyújtott bizalmatlansági indítványt, a politikus helyzete több képviselő és elemző szerint is meggyengült.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen még nem bukott meg, de meggyengült / Fotó: AFP

A Magyar Nemzet összefoglalója felidézi, hogy a 720 fős testület 553 tagja voksolt, amiből 175-en támogatták a kezdeményezést, míg 360-an az ellen szavaztak és 18-an tartózkodtak.

Ursula von der Leyen a baloldali nagykoalíciónak köszönheti hatalmát

Gál Kinga, a Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője arról írt, hogy a brüsszeli politikus csak a tiszások frakciója, a weberi néppárt vezette baloldali nagykoalíció támogatásával maradhat hatalmon, ám a szavazás csak az első felvonás volt, és jön majd a következő bizalmatlansági indítvány.

A Magyar Nemzet arra is rámutat, hogy tavaly ősszel Von der Leyent még 401 fő támogatta, míg mára ez a szám 360-ra apadt. Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója pedig a név szerinti szavazást és a frakciófegyelmet jelölte meg a bizottsági elnök túlélése mögötti tényezőként. A Fidesz EP-képviselője, Dömötör Csaba szerint azonban 

Von der Leyen így egyre inkább kiszolgáltatottá válik a háttéralkuknak és a frakciófegyelemnek.

Az eredmény rávilágít az Európai Parlament megosztottságára. A The European Conservative arról ír, hogy míg jobboldali csoportok, mint például a Patrióták, támogatták a Von der Leyennel szembeni bizalmatlansági indítványt, addig a Szocialisták és Demokraták a költségvetéssel kapcsolatos kötelezettségvállalásokért cserébe támogatták őt.

A szavazás ráadásul nem oldja meg a bizalmatlansági indítvány mögötti problémákat, mint a Pfizer-botrány, valamint az Európai Unió intézményeinek átláthatóságával és jogállamiságával kapcsolatos gondok. Von der Leyen tehát gyengébb pozícióból folytatja a bizottság vezetését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.