Bár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön túlélte az ellene az Európai Parlamentben benyújtott bizalmatlansági indítványt, a politikus helyzete több képviselő és elemző szerint is meggyengült.
A Magyar Nemzet összefoglalója felidézi, hogy a 720 fős testület 553 tagja voksolt, amiből 175-en támogatták a kezdeményezést, míg 360-an az ellen szavaztak és 18-an tartózkodtak.
Gál Kinga, a Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője arról írt, hogy a brüsszeli politikus csak a tiszások frakciója, a weberi néppárt vezette baloldali nagykoalíció támogatásával maradhat hatalmon, ám a szavazás csak az első felvonás volt, és jön majd a következő bizalmatlansági indítvány.
A Magyar Nemzet arra is rámutat, hogy tavaly ősszel Von der Leyent még 401 fő támogatta, míg mára ez a szám 360-ra apadt. Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója pedig a név szerinti szavazást és a frakciófegyelmet jelölte meg a bizottsági elnök túlélése mögötti tényezőként. A Fidesz EP-képviselője, Dömötör Csaba szerint azonban
Von der Leyen így egyre inkább kiszolgáltatottá válik a háttéralkuknak és a frakciófegyelemnek.
Az eredmény rávilágít az Európai Parlament megosztottságára. A The European Conservative arról ír, hogy míg jobboldali csoportok, mint például a Patrióták, támogatták a Von der Leyennel szembeni bizalmatlansági indítványt, addig a Szocialisták és Demokraták a költségvetéssel kapcsolatos kötelezettségvállalásokért cserébe támogatták őt.
A szavazás ráadásul nem oldja meg a bizalmatlansági indítvány mögötti problémákat, mint a Pfizer-botrány, valamint az Európai Unió intézményeinek átláthatóságával és jogállamiságával kapcsolatos gondok. Von der Leyen tehát gyengébb pozícióból folytatja a bizottság vezetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.