BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elon Musk újra hoppon maradt: az amerikai légierő is megszakította a SpaceX tesztjeit

Az amerikai légierő felfüggesztette a SpaceX-szel közösen tervezett hiperszonikus áruszállítási tesztprogramját, amelyet a csendes-óceáni Johnston-atollon hajtottak volna végre. A projekt célja az volt, hogy rakéták segítségével akár száz tonna utánpótlást juttassanak el a világ bármely pontjára, kilencven percen belül. A tesztet azonban leállították, miután környezetvédők figyelmeztettek arra, hogy az indítások súlyosan veszélyeztetnék a védett madárfajok fészkelőhelyeit a természetvédelmi területen.

Az amerikai légierő (USAF) felfüggesztette a SpaceX-szel közösen tervezett hiperszonikus rakétás szállítási projektet, amelyet a Johnston-atollon teszteltek volna – számolt be a Stars and Stripes, a hadsereg független lapja. A döntés azután született meg, hogy környezetvédelmi szakértők és biológusok figyelmeztettek: a projekt súlyosan veszélyeztetné a védett csendes-óceáni atollon élő tengeri madarak fészkelőhelyeit.

Elon Musk újra hoppon maradt: az amerikai légierő is megszakította a SpaceX tesztjeit
Elon Musk újra hoppon maradt: az amerikai légierő is megszakította a SpaceX tesztjeit / Fotó: NurPhoto via AFP

A Johnston-atoll, mintegy 1300 kilométerre délnyugatra Hawaiitól, az Egyesült Államokhoz tartozó, lakatlan terület. Az egyetlen négyzetmérföldnyi (kb. 2,6 négyzetkilométer) korallzátonyon 14 trópusi madárfaj él és fészkel – a rakéták indítása és leszállása pedig elpusztíthatná a fészkeket, megzavarhatná az élővilágot. A Reuters értesülései szerint a SpaceX és az USAF ugyan környezeti hatástanulmányt tervezett, de a tervezet nyilvánosságra hozatalát késleltették, miután környezetvédelmi szervezetek tiltakozást indítottak. Az USAF most új lehetséges helyszínek után kutat, de a projekt konkrét technológiai partnereit továbbra sem nevezte meg hivatalosan, noha a SpaceX kulcsszereplőnek számít.

A felfüggesztett tesztprogram célja az lett volna, hogy kommersz rakétákkal – például a SpaceX technológiájával – hiperszonikus újra belépő járműveket teszteljenek, amelyek 

akár száz tonna rakományt juttatnának el a világ bármely pontjára kevesebb mint kilencven perc alatt. 

Ez forradalmasíthatná a katonai logisztikát, különösen katasztrófahelyzetek vagy gyorsreagálású műveletek során.

Ez nem az első eset, hogy Elon Musk vállalata környezetvédelmi kritikák miatt került nyomás alá. A Starship rakéta korábbi texasi indítása például elpusztította a partimadár-fészkeket és tojásokat Boca Chicában, ami jogi következményekhez vezetett. Musk akkor ironikusan úgy nyilatkozott: „Egy hétig nem eszem rántottát, hogy kompenzáljak.”

Noha a Johnston-atollon végrehajtandó teszteket határozatlan időre felfüggesztették, az USAF nem adta fel a hiperszonikus rakétás szállítási rendszer fejlesztését. A légierő szóvivője megerősítette, hogy alternatív helyszíneket vizsgálnak a program folytatásához, amely továbbra is stratégiai jelentőségű célkitűzésnek számít az amerikai haderő jövőbeni globális mobilitása szempontjából.

Fordulat jöhet az űrhaderőben, új színtéren indulhat fegyverkezési verseny

Donald Trump öt éve hívta életre az amerikai Űrhadosztályt (Space Force), ám a haderőnem még mindig elismerésért és forrásokért küzd, pedig a világűr mára kiemelt katonai fontosságú térséggé vált. Sőt, az űrhaderő olyannyira nem kapott hangsúlyt, hogy a közvélemény gyakran még mindig tréfaként kezeli a létezését. Pedig az űrhaderő nem kisebb célt tűzött ki, mint az űrfölény megszerzése és fenntartása.

Az űrhaderő támogatói szerint sürgősen növelni kellene az amerikai jelenlétet és kapacitásokat az űrben, mivel a geopolitikai valóság egyre nyugtalanítóbb: Kína műholdak elleni technológiákat és megfigyelőrendszert fejleszt, Oroszország pedig nukleáris űrfegyvereket tesztel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.