BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szorul a forint

Tovább tart a forint mélyrepülése a devizapiacon: a hazai fizetőeszköz pénteki gyengülésének kiváltó oka az Európai Központi Bank (EKB) elnökének a vártnál keményebb szavai voltak. Ugyanakkor az emelkedő nemzetközi kamatkörnyezetben a befektetők minden rossz hírre a feltörekvő piaci valuták pánikszerű eladásában törnek ki.

Péntek reggel 254 forintról indult a bankközi piacon az euró jegyzése a csütörtök délutáni gyengülés után. Napközben a 255 forintot is megjárta a jegyzés, miközben az euróval szemben a régió valamennyi fontosabb devizája veszített értékéből.
A lapunk által megkérdezett piaci elemzők a forint értékének erőteljes pénteki süllyedését az EKB elnökének előző napi peszszimista hangú nyilatkozatában látják. Miközben a 2,25-ról 2,50 százalékra módosított európai alapkamat nem okozott meglepetést, addig Jean-Claude Trichet jegybankelnök a vártnál keményebb hangvételű, további kamatemelésekre utaló elemzésében az európai gazdaság gyorsuló növekedését és erősödő inflációs nyomást prognosztizált.
Pintér András, az Inter-Európa Bank makrogazdasági elemzője szerint a beszéd utáni piaci várakozások további két negyedszázalékos kamatemelést előlegeznek meg év végéig az eurózónában. Ez azt jelenti, hogy a régiós országok – köztük Magyarország – kamatelőnye a további fél százalékkal csökken 2006-ban. Ez hoszszabb távon – az eddigi kamatfelárból élő országok – devizáinak értékvesztését jelenti.
Szerencsére azonban a pénteki csökkenést még csak ingadozásként foghatjuk fel – állítja Pintér –, hiszen egyelőre senki nem számít drasztikus gyengülésre. Az IEB rövid távú – 2-3 hónapos – előrejelzésében 255 forintos euróárfolyamra számít, ennél fél évre előre sem vár nagyobb gyengülést. Létezik azonban a piacon egy rosszabb forgatókönyv is, amelyben egy a feltörekvő piacokat együtt támadó gyors korrekció az egész kelet-európai régiót drasztikusan legyengíti.
Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a múlt pénteki forintgyengülés a régiós befektetők „idegességének” tudható be, akik minden rossz hírre a feltörekvő piacokon lévő kitettségük csökkentésével válaszolnak.
A másik oldalon egyelőre nem reagáltak komolyabban a piacok a magyar államháztartás és a külső fizetési mérleg igen magas deficitjének mértékére sem. A közelgő választásokkal kapcsolatban elfogadták, hogy még nem lesz komolyabb megszorítás, ám az új kormány intézkedéseitől őszre látható hatást várnak. (TP)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.