BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A díj, amelytől pezseg a társadalom

Az idén negyedik alkalommal adták át a Demján Sándor üzletember által alapított, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) nevével is fémjelzett díjat, a Prima Primissimát. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára úgy véli, a rangos esemény független maradhat a politikától, a magánvagyonok társadalmi célra való hasznosítása pedig eltüntetheti a „vállalkozó” szó sokszor pejoratív értelmezését, használatát. Az idén tíz kategóriában osztották ki a legjobbakat megillető díjat, amely a szándékok szerint a társadalom elismerését is tükrözi.

– Olyan sokfajta díjat osztanak ki manapság Magyarországon a Prima Primissima mitől más, mint a többi?Először is a jelölések miatt. Az, hogy ki lehet jelölt, igen széles körű társadalmi grémium dönti el. Másrészt az elismerést már negyedik alkalommal adtuk át, s minden alkalommal azt tapasztaljuk, hogy olyan társadalmi pezsgést okoz a díj, amely mentes a politikától, az egyéni érdekektől. Csakis az a cél vezet mindenkit, hogy a kiemelkedő teljesítményeket és életműveket ismerjük el és ösztönözzük. Fontos az is, hogy a Prima Primissima nem profitorientált esemény, hanem egyértelműen a társadalmi felelősségvállalásról és a példamutatásról szól.

– Említette a politikamentességet. Ennek az elismerésnek a kiosztása tényleg független tud maradni a politikától?Igen. Erre nagyon ügyelünk, és azt gondolom, ez a politikamentesség a VOSZ következetességével tartható is lesz. Az ünnepségre meghívott vendégek között vannak ugyan politikusok, de a szavazók, a díjátadók között nincsenek. Sőt hiszem, hogy egy ilyen országos rendezvény képes a társadalmi megosztottságot is csökkenteni, hiszen olyan művészeti, kulturális, tudományos, vagyis össztársadalmi értékekre koncentrálunk, amelyek nem politikafüggők.

– Milyen módon dől el, hogy egyáltalán kik lehetnek Prima Primissima díjra jelöltek?

– Az alapítón, Demján Sándoron kívül az alapítványhoz csatlakozó adományozók, a VOSZ elnökségének a tagjai (a társelnökök grémiuma, a megyei és a szekcióelnökök is), az alapítvány mellett működő Társadalmi Tanácsadó Testület tagjai és a korábban díjazottak is jelölhetnek minden kategóriában. Ezenkívül az egyes díjkategóriákban az adott területet képviselő szakmai, érdekvédelmi és érdek-képviseleti civilszervezetek is javasolhatnak személyeket, akik méltók az elismerésre. Például csak az utóbb említett civilek esetében ez közel hetven jelölőt jelent.

– Egy-egy kategóriában hány jelölt van?

– Legkevesebb 15, de az idén volt olyan is, ahol harminc névből kellett kiválasztani, ki lesz az a három, akikből kikerül az év Prima Primissimája.

– És mitől függ, hogy végül is kik lesznek Primissimák?

– A jelölések az alapítvány kuratóriumához érkeznek, majd a kuratórium és a Társadalmi Tanácsadó Testület – amelynek 16 tagja van, köztük például Glatz Ferenc akadémikus és Jókai Anna író is – ajánl kategóriánként három-három nevet a jelöltek közül. Zárt ülésen, kétfordulós, titkos szavazás adja meg a három nevet, méghozzá minden év október 31-ig. A három jelölt közül egy lehet az év Prima Primissimája, ezt a Vállalkozók Napján, december 8-án a VOSZ elnöksége, valamint a kuratórium szavazza meg, ez összesen 37 voksot jelent.

– Közjegyző előtt zajlik a szavazás?

– Természetesen. A szavazás titkos, az ülésről és a díjazottakról a jelen lévő közjegyző jegyzőkönyvet vesz fel.

– A nyertes egy Kincsem lovat kap, a legyőzhetetlenség jelképét, ám az eszmei elismerés mellé nagyon komoly pénzjutalom is jár. Mennyi?

– Az első helyezett minden kategóriában ötvenezer eurót kap, de a Primákat, vagyis a kategóriák további két jelöltjét is megilleti az elismerés, ennek összege tízezer euró.

– Ki lehet közönségdíjas?

– A kategóriánként három-három jelöltből bárki, aki a lakossági SMS-ek, telefonok alapján a legtöbb voksot kapja. Ám egyszerre nem kaphat valaki Prima Primissimát és közönségdíjat is, ezt az alapítvány működési szabályzata kiköti. Ha egy jelölt egyszerre lenne mindkét kategóriában díjazott, akkor a közönségdíj illeti meg.

– Ez a közönségdíj mekkora jutalommal jár?

– A Primissima pénzjutalomhoz hasonlóan ötvenezer eurót kap a díjazott.

– Sok eszmei díjat osztanak ki Magyarországon, az állami elismerésekhez állami pénz jár, ennek a díjnak az átadásánál viszont csak a magántőke mozdul meg. Van ennek jelentősége?

– A vállalkozó szó még sokszor kissé pejoratívan cseng Magyarországon úgy vélem, ez a díj épp a magánvagyonok társadalmi célra való hasznosítása miatt „kitisztítja” ezt a szót. Azok a magánemberek, vállalkozók, akik pénzt adnak a Prima Primissima, vagyis a Legkiválóbb a Legkiválóbbak Között Alapítvány munkájához, missziót töltenek be.

– Csányi Sándor, Zwack Péter, Gablini Gábor – és még sorolhatnám a neveket, akik a kuratórium vagy épp a jelölőbizottság tagjai. Ezek az elismert üzletemberek szó nélkül a díj mellé álltak?

– Demján Sándor neve köztiszteletben áll, kétség sem fér ahhoz, hogy az üzleti körök elismerik a munkáját és nagyra tartják őt, így a legtöbben miatta álltak a díj mellé. De úgy vélem, a közös cél is motivál mindenkit: egy rangos, számtalan értéket felvonultató esemény aktív részesévé válni.

– A díjátadók között is számos ismert név szerepelt, Csicsáky Péter, Hankiss Elemér, Parragh László, Vizi E. Szilveszter…

– Ők is mind első szóra, és büszkén vállalták a díjátadást. Megtiszteltetés, hogy nagy nevek a díjátadók, de látszik rajtuk, hogy ők maguk is megtiszteltetésnek veszik a feladatot.

– Tíz kategóriában osztják ki a díjakat, az idén a sport új terület volt. A tíz kategória fix vagy az alapítvány rugalmas ezen a téren?

– Mindenképp rugalmas és nyitott az alapítvány arra, hogy egy jó javaslatot megfontolva akár kategóriákat vonjon össze, akár új kategóriát létrehozva fogadjon jelöléseket – ahogy ez az idén is történt.

– A díjátadó helyszíne ebben az évben a Művészetek Palotája volt. Van ennek jelentősége?

– Hogyne! A legkiválóbb hazai szakembereket, neves alkotóművészeket a saját „arénájukban” akartuk elismerni, hogy maga a helyszín is növelje a díj nívóját.

– A VOSZ-ban, az elnökség, a tagság körében milyen visszhangja volt az eseménynek?

– Kivétel nélkül mindenki elismerően szólt az eseményről, különösen, hogy aznap reggeltől későig programok várták a vállalkozókat a Művészetek Palotájában, a díjkiosztó pedig a gálaest része volt. A délelőtti vállalkozói fórumon négy neves közgazdász beszélt a jelenlegi gazdasági helyzetről, üzleti környezetről, de volt vállalkozói „élősarok” is, ahol szolgáltatások mutatkoztak be, így például divatbemutató, kozmetikai tanácsadás várta az érdeklődőket.

– Melyik programra a legbüszkébb?

– Mindegyikre. Amit feltétlenül kiemelnék még, az a területi Prima díjasok kiállítása, hangversenye volt. Nagyszerű volt az országos eseményen is megtapasztalni, hogy a vidéki győztesek méltán kapták az elismerést, mert nagyon tehetségesek és motiváltak!

– A Prima Primissima már hagyomány, a vidéki Prima díjkiosztókból lesz-e tradíció?

– Tavaly nyolc, az idén már 15 megyei VOSZ-szervezet rendezte meg a területi Prima díjátadót, bízom benne, hogy jövőre még több megye megszervezi a saját rendezvényét. A területi Prima díjakat három kategóriában osztják ki; a tíz fő kategórián belül a megyei VOSZ-elnökségek maguk vagy az általuk felkért testületek döntik el, melyikbe várnak jelöléseket. Az eddigi díjátadások bebizonyították, a gála mindenhol presztízsértékű, rangos társadalmi esemény, érdemes hagyományt teremteni belőle.

– A Magyar Televízió az egész díjátadót képernyőre tűzte, de több média is támogatta a rendezvényt. Nehéz volt meggyőzni őket?

– Nem volt nehéz, első szóra megértette mindenki a díj filozófiáját és országos társadalmi jelentőségét, így a Magyar Televízió és a legtöbb újság is évek óta médiapartnerünk. A Világgazdaság is támogatja az eseményt, önöket sem kellett győzködni.

– Demján Sándor, a díj alapítója, a VOSZ vezetői és tagjai teljes mellszélességgel az esemény mellé állnak. Ha a szövetség főtitkáraként ön kívánhatna valamit a díj jövőjével kapcsolatban, mi lenne a vágya?

– Azt kívánom, hogy a jövőben, amikor a Primissimák közül valakit bemutatnak, hogy Jászai Mari-díjas vagy olimpiai bajnok, akkor tegyék hozzá, hogy Prima Primissima díjas is. Úgy vélem, ez a díj büszkén „viselhető”, és presztízsértékű minden mostani és leendő díjazott számára.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.