BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyakorlatilag nulla OMV-esély

Az Európai Bíróság kimondta, hogy az 1960-ban elfogadott lex Volkswagen sérti az EU-s jogot, mivel korlátozza a tőke szabad áramlását az unión belül, mivel többek között 20 százalékban maximalizálja a szavazati jogokat a tartományi és a berlini szövetségi kormány is 2-2 tagot delegálhat a felügyelőbizottságba a részesedés mértékétől függetlenül. A döntés természetesen a "lex MOL" sorsát is befolyásolhatja – írja a Raiffeisen.

A döntés a várakozásoknak megfelelő és az osztrák bank magyarországi elemzőinek véleménye szerint nem változtatja meg érdemben a szituációt a Mol-OMV csatában. A döntés egy újabb bizonyíték arra, amint azt már többször is jelezték a Raiffeisennél, hogy az EU nem kíván semmilyen olyan protekcionista, felülről jövő állami (!) lépést tolerálni amely eleve kizárttá teheti egyes cégek felvásárlását. A döntés ugyanakkor nem a cégeknek azon jogára vonatkozik, hogy megvédhessék magukat ellenséges felvásárlás ellen.  Raiffeisen nem gondolja, hogy az EU a cégeket arra kényszerítené, hogy minden „méregpirulát” töröljenek alapszabályukból, beleértve a szavazati korlátokat is, ha ezeket az intézkedéseket a cég részvényesei, és nem az állam hozták!

Figyelembe véve előbbieket és a cég jelenlegi részvényesi struktúráját a Mol akkor is meg tudja védeni magát, ha mindennemű állami vétójogot töröltetnek. Elképzelhető, hogy néhány finomítás lesz még a "lex Mol"-ban az EU jogharmonizációs kritériumok miatt azonban a Raiffeisen továbbra is fenntartja az a véleményét: az OMV esélye arra, hogy a Mol-ban átvegye az irányítást rövid távon gyakorlatilag nulla.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.