BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már az arany sem fénylik

Hat és fél hónapos csúcsra erősödött a dollár az euróval szemben: az uniós fizetőeszköz egységéért mindössze 1,4687 dollárt fizettek pénteken a bankközi devizapiacok zárásakor. A zöldhasú felértékelődése az árupiacokon is éreztette hatását, a decemberi szállítású arany árfolyama a múlt héten 8 százalékkal, 790 dollár környékéig esett – ilyen mértékű korrekción öt kereskedési nap alatt a nemesfém utoljára 25 éve ment keresztül. Az ezüst ennél is gyorsabb ütemben, nagyjából 10 százalékkal vált olcsóbbá augusztus 11–15. között.

A kőolaj árfolyama a múlt héten gyakorlatilag változatlan szinten maradt: az októberi szállítású európai benchmark brentre Londonban 112,55, a legfontosabb amerikai típus WTI hordójára New Yorkban 113,77 dolláron született utoljára kötés.

Több jel is utal viszont arra, hogy ezen a héten ez már nem marad így: például a New York-i határidős piacon augusztus 11. óta megduplázódott az áresésre spekuláló opciós kötések volumene. Az elemzői konszenzus viszont drágulást jövendöl, a Bloomberg által megkérdezett harminc elemző közül 19 számít jelentős mértékű áremelkedésre a következő öt kereskedési napon. A szakértők rövid távon felértékelődésre ilyen magas arányban utoljára csaknem két éve számítottak a fekete arany piacán.

Szeptember 9-én ülnek össze az OPEC-országok olajminiszterei a szervezet kitermelési kvó-táinak a felülvizsgálatára. Júliusban naponta csaknem 1,55 millió hordóval több kőolaj került a tagállamokból a világpiacra a jövő évre becsült átlagos napi 31,33 milliós igénynél. A szeptemberi ülést követően az idén még decemberben lesz szervezett keretek között lehetőség a kvóta csökkentésére, azonban a tagországok közül egyelőre csak Irán érvel a kitermelés mielőbbi visszafogása mellett. Kuvait, Algéria és Ecuador illetékesei a jelenlegi kvóta megtartása mellett kardoskodnak, a legbefolyásosabb tag, Szaúd-Arábia egyelőre nem foglalt állást a nyilvánosság előtt a kérdésben.

A 19 árupiaci eszközt követő Reuters Jefferies CRB árupiaci index tagjai közül az aktuális negyedévben csupán kettő ára emelkedett, a legnagyobb korrekción pedig a földgáz, a kukorica, az ezüst, a fűtőolaj és a szójabab árfolyama esett át. A kukorica és az aluminíum ára hat, a szójababé öt, a nyersolajé három, a nemesfémeké pedig kilenc hónapos minimumán is járt a múlt héten.

A külföldi elemzői vélemények egy tekintetben nagyjából összecsengenek: az amerikai és az európai gazdaságok lassulása miatt utóbbi régiók ipari nyersanyagok iránti kereslete az elkövetkező időszakban alacsony marad. Szerintük a fő kérdés, hogy a csökkenő világpiaci árszinteket látva, illetve az olimpia előtt felhalmozott készleteket kimerítve vajon mikor térnek vissza a kínai megrendelők a piacra. A pesszimistább elemzők szerint erre leghamarabb négy-öt hónap elteltével lehet számítani. MA

OPEC: Alig bővül a kereslet

A legfontosabb olajexportőr országokat tömörítő OPEC szerint jövőre mindössze 1,03 százalékkal bővülhet a világ kőolajigénye.

A szervezet valamivel lassabb ütemű keresletnövekedésre számít, mint az International Energy Agency (IEA), annak ellenére, hogy mind az OPEC, mind az IEA szerint jövőre naponta átlagosan 87,8 millió hordó nyersolajra lesz szükség a világon.

Vagyis a két szervezet jelentése nem a jövő évi, hanem a várt idei napi átlagos fogyasztást illetően különbözik.





A szervezet valamivel lassabb ütemű keresletnövekedésre számít, mint az International Energy Agency (IEA), annak ellenére, hogy mind az OPEC, mind az IEA szerint jövőre naponta átlagosan 87,8 millió hordó nyersolajra lesz szükség a világon.

Vagyis a két szervezet jelentése nem a jövő évi, hanem a várt idei napi átlagos fogyasztást illetően különbözik.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.