A bank kilátásait illetően enyhén szólva is sok a bizonytalanság. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír vezető stratégája szerint a pénzügyi válság reálgazdasági következményei a nagy magyar tőzsdecégek közül leginkább az OTP kilátásain változtatnak, sorrendben kevésbé érinthetik a Mol, az MTelekom és a Richter helyzetét. Jelenleg úgy tűnik, a következő év nagyon gyenge lesz, az Egyesült Államok, illetve Nyugat-Európa gazdaságai valószínűleg recesszióba süllyednek, a kelet-európai régióban pedig a minimális bővülésnek is örülhetnek majd az államok. Számszerűsíteni egyelőre nehéz lenne a vezető magyar hitelintézetre gyakorolt hatásokat, mivel nagyon sok a kérdőjel a bank teljesítményét meghatározó faktorokkal kapcsolatban – tette hozzá Móró.
A legnagyobb hazai bank eddigi teljesítménye egyáltalán nem ad okot az elmúlt napok erős árfolyamzuhanására: az első fél évet újra rekordnyereséggel zárta az OTP csoport, s eddig még nem hangzott el, hogy bármi is veszélyeztetné az éves egymilliárd eurós eredménytervet.
Bár Csányi Sándor elnök-vezérigazgató több fórumon is nyomatékosan kijelentette, hogy az OTP Bank tőzsdei szereplése nem fundamentális okokra vezethető viszsza, egyelőre nem sikerült megállítani a legnagyobb hazai hitelintézet részvényének mélyrepülését. A jelenlegi helyzet több mint szokatlan a régiós szinten is meghatározó hazai hitelintézet részvényeseinek: a múlt év nyaráig gyakorlatilag folyamatosan dráguló, akkor névértékének már több mint százszorosát érő bankpapír csak az elmúlt fél év alatt több mint 50 százalékot veszített az értékéből, és az utóbbi napokban többször is fel kellett függeszteni a kereskedését a tízszázalékos limitet elérő napon belüli zuhanás miatt. Ugyanakkor – bár ez első látásra meglepőnek tűnhet – a hazai bank abszolút nem lóg ki a sorból, ha a kelet-európai régióban érdekelt versenytársaival hasonlítjuk össze, hiszen azok többsége is 50 százalék környéki vagy annál is nagyobb esést produkált a tőzsdén az elmúlt hat hónapban. Az OTP kedvezőtlen befektetői megítélésének okai is hasonlatosak a régiós versenytársakéihoz. Ezt jól illusztrálja az HSBC legfrissebb, a bankpapírról kiadott értékelése is, amelyben felülsúlyozásról alulsúlyozásra minősítette le az első számú hazai hitelintézet részvényeit, drasztikus mértékű, 62 százalékos célárvágás mellett. (Az HSBC jelenleg 3500 forintos árfolyamra számít egyéves időtávon.) A lépés indokául a brit bank elemzője szerint az szolgált, hogy a gazdasági növekedés várhatóan jelentősen lelassul a kelet-közép-európai térségben is, és ez kedvezőtlen hatást gyakorolhat a hitelexpanzióra, valamint a kihelyezett portfólió minőségére is. Ez az HSBC szerint különösen igaz az ukrán és az orosz piacra, amelyek köztudottan kulcsterületeknek számítanak a legnagyobb hazai bankcsoport számára. Nem tesz jót az OTP-papír megítélésének az sem, hogy a Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő – miután ugyanezt tette Magyarországgal is – negatív figyelőlistára helyezte az OTP Bank, illetve az OTP Bank rövid és hosszú távú hitelbesorolását. A cég szerint a lépés rávilágít: az OTP – és más magyar bankok is – érezhetően növekvő finanszírozási költségekkel néznek szembe, s a pénzügyi válság makroökonómiai kockázatokat is felvet. Az S&P a besorolásánál figyelembe vette az OTP meghatározó hazai szerepét, a jól diverzifikált jövedelemszerkezetét és profitabilitását is. BM–MA
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.