BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szárnyalnak az eszközalapok

Ezt az évet a befektetési piacok váratlanul gyors feltámadása jellemezte. A márciusi mélypontig még a tavalyi bukáshoz képest is mintegy 25 százalékot estek ugyan a meghatározó részvénypiacok, onnan azonban azóta mintegy 50-60 százalékot emelkedtek, így éves összevetésben 15–25 százalékos pluszban zárták a novembert. A fejlődő piacok még ennél is nagyobb kilengéssel és magasabb ütemű növekedéssel zárták az év eddigi részét, a BUX például csaknem 70 százalékot emelkedett az év első tizenegy hónapjában. Ez a fellendülés a biztosítók eszközalapjainak hozamán is meglátszik, az Aegon Magyarországnál például az összes eszközalap hozama pozitív lett az idén – mondja Mátyás-Kollár Gabriella, a társaság életbiztosítási termékfejlesztési igazgatója. A Groupama Garanciánál is mindössze néhány zárt végű alap került minimális mínuszba speciális befektetési politikájának köszönhetően.

A biztosítók beszámolói szerint különösen a részvényalapok teljesítettek kiemelkedően, ezek akár 30-40 százalékos hozammal is gyarapíthatták a kliensek befektetéseit, de a kötvényalapokon is szépen lehetett keresni, hiszen 15-20 százalékos hozamot értek el – mutat rá Bárdos Tamás, a Signal Biztosító életbiztosítási főosztályának vezetője. Különösen azok az alapok értek el kiváló hozamot az idén, amelyek tavaly a legkeményebben megszenvedték a válságot, egyes biztosítóknál 80 százalék fölötti nyereség is keletkezett egyik-másik konstrukción. Az ING latin-amerikai részvényeszközalapja például január és december között 83 százalékot emelkedett, a Groupama Garanciánál pedig ugyanezen idő alatt a felzárkózó európai részvényalap 84,5 százalékot szedett magára.

A többi biztosítónak sem lehet azonban oka panaszra, hiszen nagyon sok az impozáns teljesítményt produkáló eszközalap. A jelek szerint jó időzítéssel indította el az Aegon például február végén orosz és török részvényalapjait, az előbbiek árfolyama azóta mintegy 30, az utóbbiaké több mint 50 százalékkal emelkedett. Az ING-nél a fejlődő európai régiós részvényalap több mint 70 százalékos hozamot ért el, a Groupama Garanciánál pedig több alap is – a felzárkózó európai, a magyar részvény, illetve a dél-amerikai és a dél-afrikai, forintban denominált konstrukciók – több mint 67 százalékot szedett magára.

A sikerből azonban főleg csak a merészebb ügyfelek részesedtek – mondják egyes biztosítók –, a válság miatt ugyanis továbbra is elsősorban a biztonságot nyújtó komponensekkel, árfolyam- vagy tőkegaranciával rendelkező eszközalapokat kedvelik a kliensek – magyarázza Schaub Erika, a Generali személybiztosítási üzletágának igazgatója. Pedig a szakember szerint az árfolyamok még mindig elég alacsonyak ahhoz, hogy akár eseti díjbefizetéssel is érdemes legyen beszállni egy-egy részvénytartalmú eszközalapba annak, akinek a következő öt-hat évre nélkülözhető megtakarítása van. Más a tapasztalat az ING-nél, ahol továbbra is a magas kockázatú konstrukciók a népszerűek, ennek az is az oka, hogy csak ezekkel lehet visszanyerni a tavaly és ez év első negyedében felhalmozott veszteséget. Az Aegonnál eközben olyan alapra támadt igény, amelynek befektetési összetétele a piaci mozgások figyelembevételével folyamatosan változik. A társaság ennek érdekében indította útjára a Smart Money-t, amely abszolút hozamú alapokba fekteti a kliensek pénzét. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.