BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyülekező viharfelhők

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Miközben a meteorológiai jelentések napról napra újabb rekordokról számoltak be, a tőkepiacokon forgalom nélküli, álmos kereskedést láthattunk a múlt héten

A mennyiségi lazításba vetett hit a gyengébbre sikerült hétfői termelési adatok ellenére is felfelé mozdította a piacokat. A csökkenő kockázati környezetben joggal reménykedhettek a befektetők egy jobb hétben, és egészen csütörtökig igazolódott is a várakozásuk. Segítette a piacokat az is, hogy az amerikai tőzsdén a függetlenség napjának ünnepe miatt már kedden rövidített kereskedéssel készültek a szerdai szünnapra. Az alacsony forgalmú piacokon így a kisebb pozitív impulzusok is enyhe árfolyam-emelkedést válthattak ki.

A Budapesti Értéktőzsde indexe (BUX) kedden és szerdán is a 17 550 pontos szint áttörésével próbálkozott, de mindkét esetben a 200 napos mozgóátlag bizonyult erősebbnek. Alulteljesítésünk abból is látszik, hogy a német tőzsdeindex (DAX) sikeresen lépte át a 6300 pontos ellenállási szintet még június utolsó napján, és azóta is emelkedik immár a támaszszintként működő 200 napos mozgóátlag fölött.

A magyar piac lemaradásának okait továbbra is a kormányzati intézkedésekben kereshetjük. A Magyar Nemzeti Bank ügyleteire is kiterjedő tranzakciós illeték bevezetése kapcsán a jegybanki függetlenség újabb sérülése forintgyengülést hozott, és hozzájárult a részvényárak eséséhez is. A gyülekező viharfelhőket a jegybanktörvény elfogadása sem tudta elhessegetni.

Csütörtök bizonyult ismét a hét legizgalmasabb napjának. A kínai jegybank a romló makrogazdasági mutatókra adott válaszként váratlanul 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábát. Az európai tőzsdék erre még emelkedéssel reagáltak, ekkor érték el heti csúcspontjukat. A BUX indexben is látható volt egy kisebb megugrás, de lényegesen elmaradtunk a régió teljesítményétől. Nem tartott sokáig az öröm. Háromnegyed órával később az Európai Központi Bank hasonló mértékű kamatcsökkentése már eladási reakciót váltott ki.

A várakozásoknak megfelelő kamatdöntés önmagában nem okozhatott volna negatív hangulatot. A sajtótájékoztatón azonban Mario ­Draghi elnök az európai gazdaság növekedési kilátásainak romlásáról, bizonytalanságról beszélt. A héten ismét láthattunk néhány pozitív napot, de az összesítésben a BUX 245 pontot veszített az értékéből. A csökkenés mögött az OTP 3,6 százalékos és az MTelekom 2,5 százalékos egyhetes negatív teljesítménye áll

Újabb támadás a Mol ellen?

Osztrák lapértesülések szerint a Mol még 2005-ben 2 millió eurót utalt egy osztrák lobbistának. Az ügyészség az OMV egy hasonló utalásával együtt vizsgálja az ügyet. A hír a részvényárfolyamot közvetlenül nem befolyásolta, de az ügylet hátteréről később érkező részletek kedvezőtlenül érinthetik azt. A horvát INA-val kapcsolatban a Molt ért támadások 2 éve árnyékolják be a társaság megítélését.


Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.