BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel hárommilliárdos az eddigi viharkár

Eseménydúsan indult az idei „viharszezon”: eddig 37 ezer bejelentés nyomán összesen közel hárommilliárd forintos kárt regisztráltak a biztosítók. Egyre nagyobb a szerepe a hatékony megelőzésnek.

A június eleje óta eltelt közel másfél hónapban több mint 37 ezer kárt jelentettek be a biztosítókhoz az időjárás okozta káresemények miatt, a becsült kárösszeg meghaladja a 2,8 milliárd forintot a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) összesítése szerint. A nyári viharos időszakban – főként május és augusztus között – nő a lakásbiztosítások jelentősége, mivel a gyakran szélsőséges időjárási körülmények miatt évről évre egyre több és pusztítóbb vihar érkezik Magyarország fölé is. A felhőszakadások és villámcsapások az elmúlt hetekben is komoly károkat okoztak, a Mabisz összesítése szerint főleg Bács-Kiskun, Pest, Baranya, Békés, Hajdú-Bihar és Borsod megyében. A korábbi évek azonos időszakához képest nőtt a villámcsapások okozta károk aránya: ezek adták az összes bejelentés 39 százalékát. „Egy-egy komolyabb felhőszakadással, villámlással járó vihar néhány tízezertől akár millió forintig terjedő kárt is okozhat egy lakásban vagy családi házban. Ezért a megfelelő fedezeti szinteket tartalmazó lakásbiztosítás megléte kiemelt jelentőségű” – hívta fel a figyelmet Gorda Zsolt, a Mabisz Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke.

„A fedezeti szintek fenn­tartása érdekében a biztosítók évente egyszer úgynevezett indexlevelet küldenek az ügyfeleknek, amely részletesen tartalmazza a szerződéssel kapcsolatos célszerű módosításokat – mutatott rá a Mabisz szakértője. – Így évente egyszer mindenképpen érdemes átgondolni az ingatlan és a benne található ingóságok alapján, hogy megfelelő-e az érvényes lakásbiztosítási szerződés.” Kiemelten fontos a kármegelőzés is, mely sok esetben gyakorlatilag semmibe nem kerül, mégis komoly védelmet jelenthet az ingatlantulajdonosok számára.

Ha nyaralás, akkor betörés is

Az elmúlt három évben a KSH adatai alapján egyértelműen nőtt a betöréses lopások száma. Míg 2009-ben 37 690, 2011-ben már 45 266 bejelentést regisztrált a Groupama Garancia Biztosító, amiből a legtöbb káreset Budapestről és Pest megyéből érkezett – közölte a társaság. Varga Viktor, a III. Kerületi Rendőrkapitány­ság őrnagya szerint a megelőzésnek itt is komoly szerep jut: fontos, hogy az ember ne mondja el fűnek-fának, ha elutazik, és legyen nagyon óvatos a nyaralós képek posztolásával a közösségi oldalakon.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.