BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankszektor rejt kockázatokat

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Sorozatunkban tőzsdei elemzők, szakemberek nyújtanak betekintést a pénzügyi befektetések világába

Előreláthatólag 2014 márciusáig fel kellene állnia az egységes európai bankfelügyeletnek, amely fel lesz jogosítva a bankok közvetlen feltőkésítésére. Az ESM tervét azonban veszélyeztetik az utóbbi hónapokat jellemző nyugodtabb pénzpiacok, valamint a német választásokhoz közeledve elképzelhető, hogy Németország ellenállása erősödik. Az ESM pillanatnyilag csak államoknak ad pénzt, amelyet azok közvetve használhatnak fel a bankok feltőkésítésére. Cipruson, Görögországban, Spanyolországban és Írországban komoly pénzügyi terhet jelent az államnak a bajba kerülő bankok kimentése, ezért ezek az országok nagyon bíznak abban, hogy minél előbb lehetőség nyílik az ESM közvetlen feltőkésítési lehetőségére. Ciprus már egy éve nem a nemzetközi piacon finanszírozza magát, hanem az orosz kormánytól kapott 2,5 milliárd dolláros kölcsönből. A kölcsön azonban lassan kifogy, úgyhogy a megoldáson az EU tagállamai vitáznak. Amennyiben egy radikálisabb feltétel érvényesülne a betét-és kötvénytulajdonosok eszközeinek leírásáról úgy az a hitelezők körében az euróövezet más bankjainál pánikot válthatna ki, főleg Spanyolországban.

Európában a bankpapírok többségében inkább az eladói oldal a dominánsabb, míg a hazai legkedveltebb blue chip mozgását valószínűleg az új jegybanki vezetés lépései és stratégiája fogják meghatározni. Amennyiben az OTP lefelé veszi az irányt, technikailag 4500 forint körül van komolyabb szintje, amelyet további esés esetén a 4400 forint körüli, az alatt pedig a 4100 forint körüli árfolyam támaszthat meg.

Névjegy

Kora: 39 éves

Végzettsége: közgazdász

Munkakör: Az Erste Befektetési Zrt. értékpapír-kereskedője

Végzettsége: közgazdász

Munkakör: Az Erste Befektetési Zrt. értékpapír-kereskedője-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.