Az OTP Bank 2013-ban adózás után az utolsó negyedévben mindössze 1,4 milliárd, az egész évben pedig 64,1 milliárd forintos profitot ért el, utóbbi alig fele a 2012-es eredménynek. „A tranzakciós illeték miatti pótbefizetés az OTP-t sújtotta a legjobban” – mondta Csányi Sándor a hitelintézet elnök-vezérigazgatója az eredményeket ismertető sajtótájékoztatón. A bankadó tavaly 43,2 milliárd, a goodwill leírás 29,4 milliárd, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által kiszabott bírságok 3,2 milliárd, az általános céltartalék eredménytartalékba történt átvezetése pedig 5,5 milliárd forinttal csökkentették a nyereséget. A GVH döntését egyébként a hitelintézet a bíróságon megtámadta.
Pozitív fejleményként értékelte Csányi, hogy az OTP-nél az utolsó negyedévben csökkent a nem teljesítő hitelek aránya, és a céltartalékkal történő fedezettség is emelkedett. Emiatt az OTP valószínűleg a tavalyinál nagyobb osztalékot tud majd fizetni, hiába csökkent a nyereség. A várható osztalék részvényenként a könyvek szerint 146 forint körül alakulhat. Szintén jó hír, hogy a vállalati hitelállomány 8 százalékkal nőtt Magyarországon, miközben a teljes szektorban ugyanilyen mértékű csökkenést mértek. A lakossági hitelállomány viszont a visszafogott kereslet miatt az OTP-nél is csökkent.
A magyarországi operáció nyeresége feleződött, 68 milliárdról 34 milliárd forintra, a külföldi leányoké pedig 60 milliárdról 24 milliárd forintra esett vissza. A külföldi leányok közül Oroszországban romlott a legnagyobb mértékben a helyzet. „A Sberbank nyomja lefelé a fedezet nélküli hitelek árát, emiatt romlott a portfóliók minősége” – magyarázta Csányi, aki szerint az OTP abban hibázott, hogy nem csökkentette kellőképpen a kockázatot, és a behajtása sem volt hatékony. A jövőben a vállalati hitelekben bíznak, és a portfólió minőségének javulását várják Oroszországban.
A bolgár DSK viszont továbbra is kiválóan teljesít, Ukrajnában azonban nőttek a kockázati költségek. Az OTP az ukrán piacon csak a 14. legnagyobb játékos, és szerencséjük van abban a tekintetben, hogy a dollár alapú jelzáloghitelek aránya 2008. óta 40 százalékról 14-re csökkent, emellett jelentős betétkivonást sem tapasztaltak.
A magyarországi makrogazdasági helyzetről szólva Csányi úgy vélekedett, az egyensúlyi mutatók pozitívak, két veszély van, az egyik az alacsony beruházási ráta, a másik a vállalati hitelezés csökkenése. A bankár felhívta a figyelmet arra, hogy a tulajdonosok által elvárt nyereség a bankszektorban az alapkamat plusz 5 százalékpont.
Ezt a szintet 2003 óta csak 3-4 évben hozta a szektor, 2008 óta az elmaradt profit 2139 milliárd forintot tett ki. A szektor által befizetett különadó 850 milliárd forintot tett ki 2013-ig, az idéntől évente 320 milliárd forintra számíthatnak a hitelintézetek. A bankok tulajdonosai eközben 995 milliárd forintot hoztak be tőkeemelésekre, vagyis ők fizették be a különadókat - mondta Csányi. A bankár szerint a magyarországi bankszektor konszolidációja a vártnál lassabban folyik, az OTP felvásárlási céllal főleg vállalati hitelezésben erős bankok iránt érdeklődhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.