A kelet-ázsiai ország legnagyobb állami vállalatának számító Sinopec olajkereskedelmi ágának 30 százalékát kínálták eladásra, de a jövőben más ágazatokat is megnyit az állam a magánbefektetők előtt.
Az ország második számú állami óriása, a CNPC kezdeti lépésként hat ágazatába teszi lehetővé a befektetést. Csou Csi-ping, a cég elnöke elmondta: a magánbefektetők például vegyi üzemeket létesíthetnek és beléphetnek a vezetéképítés területére. Azt nem részletezte, mekkora részesedést engedélyeznek majd, ám a pénteki Csinghua Sipao, a pekingi központi napilap azt írta: akár 49 százalékos részesedés magánkézbe adása sem kizárt.
A magántőke mellett a biztosítási alapoknak, valamint a szociális programok finanszírozására elkülönített állami alapoknak is lehetőségük lesz a részvényvásárlásra - írja az értékpapír-piaci szaklap.
Az újság arról is beszámol, hogy a tervek szerint a nemzeti vasúttársaság fejlesztési alapot vagy alapokat hozna létre, és ezeken keresztül garantált megtérülést ígérne a befektetőknek. A részletek kidolgozása még zajlik, a szervezet az idei év első felére ígérte az alapok létrehozását.
A monopolágazatok magántőke előtti megnyitását a kínai kormány 2012-ben ígérte meg, azóta több területen történt előrelépés. Még abban az évben megnyitották a vasúti és energiaipari ágazatot a magánbefektetések előtt, később pedig az egészségügyi és a telekommunikációs ágazatot, valamint a pénzügyi szolgáltatások piacát is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.