A taglétszám 2008 ősze óta tartó folyamatos csökkenése lassulni kezdett, az első negyedévben kevesebb mint 2800-zal csökkent az ügyfélszám, így március végén 1,182 millió önkéntes nyugdíjpénztári tag volt. Az idei első három hónapban ugyan kevesebb új belépő volt, mint egy évvel korábban, a kilépők és a szolgáltatást kérők száma viszont szintén esett. A pénztártagok egyre tudatosabbnak tűnnek, évről évre egyre kevesebben döntenek úgy, hogy kiveszik a megtakarításukat a tízéves várakozási idő letelte után akár azon az áron is, hogy magas adóterhet kell fizetniük.
Jó hír a kasszáknak, hogy a csökkenő taglétszám ellenére a tagdíjbevételek nőttek. Az idei első negyedévben több mint 10 százalékkal több befizetés volt, mint tavaly, ezek együttes összege meghaladta a 20 milliárd forintot. A tagok által egyénileg befizetett tagdíj aránya folyamatosan növekszik, lassan eléri a 60 százalékot. A tagság egyébként a tavalyinál csaknem 14 százalékkal fizetett be több tagdíjat az idén, de ezúttal a munkáltatók is növelték a nyugdíjcélú megtakarításokhoz való hozzájárulást mintegy 6,4 százalékkal.
A pénztárak a befektetéseiken az első negyedévben 16,2 milliárd forintnyi nettó hozamot értek el, ami a teljes portfólióra vetítve lapunk számításai szerint évesítve nagyjából 6,7 százalékos teljesítményt jelent. Ez nagyjából egybevág a Stabilitás Pénztárszövetség adataival, a szervezet tagjai az első negyedévben 7 százalékos hozamot értek el évesítve. A szektor szinten 1010 milliárd forintosra hízott portfólió 61 százaléka volt magyar állampapírokban, a befektetési jegyek aránya valamivel több mint 24, a közvetlen részvénybefektetéseké kevesebb mint 4 százalék volt a negyedév végén.
Az önkéntes nyugdíjkasszák továbbra is veszteségesek. Az idei első negyedévben 132 millió forintos deficitet halmoztak fel, ez azonban kevesebb mint kétharmada a tavalyinak. A kasszák működési bevétele ugyanis több mint 12 százalékkal gyarapodott köszönhetően a növekvő díjbevételnek, miközben a működési kiadásaik mindössze 5,3 százalékkal nőttek.
A magánnyugdíj-pénztári szektorban 62 382 főre csökkent a tagok száma. A negyedév végén működő nyolc pénztár – amelyek közül már csak négy tervezi a fennmaradást – 2,185 milliárd forintos hozamot ért el a 194,8 milliárd forintos portfólión, ami évesítve körülbelül 4,56 százalékos hozamnak felel meg. A magyar állampapírok aránya megközelíti az 56 százalékot. A részvények 11, a befektetési jegyek csaknem 25 százalékot tesznek ki az alapok vagyonából. A jóformán bevételek nélkül maradt magánkasszák továbbra is veszteségesek, az első negyedévben 157 millió forintos mínuszt halmoztak fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.