BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai tőzsdén lehetett a legtöbbet keresni a válság alatt

Augusztus végére újabb rekordot döntött a New York-i tőzsde egyik legfontosabb részvényindexe, az S&P 500, amely a napokban, története során először átlépte a 2 ezer pontos lélektani határt. A pénzügyi krízis kirobbanása óta az amerikai tőzsdén lehetett a legtöbbet keresni, a Telegraph brit lap elemzése szerint, ha valaki 2009 novemberében 10 ezer fontot befektetett ott, jelenleg 19400 fontja lenne.

Az amerikai gazdasági fellendülés az idén is jobban alakult a várakozásoknál, ez önbizalmat adott a befektetőknek. A második negyedévben magasabb fokozatba kapcsolt a gazdaság, a növekedés éves szinten 4 százalékos volt, ami kompenzálta az előző három hónapban tapasztalt 2,1 százalékos visszaesést. A palagáz-forradalom és az élénkülő lakáspiac szintén a részvényárfolyamok emelkedését eredményezte. Az árfolyam-emelkedés viszont törékeny lehet. Abigail Doolittle, a Peak Theories Research alapítója a CNBC-nek azt nyilatkozta, a Fed vonakodása attól, hogy emelje a kamatokat, megágyazhat a részvénypiaci összeomlásnak.

A befektetőknek fel kell értékelniük a piacot, ennek egyik módja az árfolyam/nyereség (p/e) arány kiszámítása. Jelenleg az amerikai piacon ez 20 körül van, a történelmi átlag viszont csak 16, ebből a szempontból vizsgálva tehát a tengerentúli részvények drágák. Volt azonban már a mostaninál sokkal magasabb értékeltség is az amerikai tőzsdéken, 1999 júniusában, a technológiai lufi idején például a p/e arány 31 volt. Van még két másik mutató is, ami szintén azt sugallja, hogy túlárazott az amerikai tőzsde. A ciklikusan korrigált p/e mutató most 25 a Wall Streeten, ez is valamivel magasabb a hosszú távú átlagnál, ami 24. A könyv szerinti értékhez mért árfolyam is magas, jelenleg 2,8-szeres, miközben a történelmi átlag csak 2,5.

Az S&P 500 az idén eddig 10 százalékot emelkedett, de vannak olyan részvények, amelyek még ennél is sokkal jobban teljesítettek. A legnagyobb árfolyam-növekedést az olaj- és gázmezők feltérképezésével foglalkozó Newfield Exploration érte el, 82 százalékot emelkedett az árfolyama január óta. Hosszabb távon viszont már kevésbé meggyőző a cég teljesítménye, három évvel ezelőtt például magasabb volt az árfolyama, mint most.

A kapszulás kávéban utazó Keurig Green Montain részvénye viszont rövid- és hosszútávon is megérte a befektetőknek, az idén 78 százalékot emelkedett az árfolyama, az elmúlt három évben 36, az elmúlt öt esztendőben pedig 567 százalékot szedett magára. A harmadik legnagyobb árfolyam-emelkedés az indextagok közül az idén a Southwest Airlineshoz köthető, amelynek részvénye 71 százalékot drágult az év eleje óta, az utóbbi három évben pedig 276 százalékot lehetett vele keresni.

Voltak persze a New York-i tőzsdén is olyan részvények, amelyekkel sokat lehetett bukni. Az idén a legtöbbet, 33 százalékot a luxus bőráruban utazó Coach részvényein lehetett veszíteni. 32 százalékot bukott az, aki a természetes és organikus élelmiszereket forgalmazó Whole Foods Market részvényeibe fektette a pénzét, de az is elbukta a befektetése negyedét, aki az egyebek között a Barbi babákról híres Mattel papírjait vásárolta meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.