BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jegybankok mozgatják a piacokat

A DAX támaszról emelkedett, az amerikai piacok pedig új csúcsra kerültek

Japánban a harmadik negyedévben 1,6 százalékkal visszaesett a gazdaság teljesítménye a várt 2,2 százalékos növekedéssel szemben. Miután ez már a második negyedév, amikor csökken a GDP, így technikai értelemben újra recesszióba került a japán gazdaság. A jövő évre tervezett áfaemelés (8 százalékról 10 százalékra) az adatok miatt elmarad, sőt, Abe Sinzó miniszterelnök előrehozott választásokat ír ki, hogy megszilárdítsa hatalmát újabb 4 évre, mielőtt népszerűtlen intézkedéseket jelentene be.

A hétfői kiábrándító japán adatok után kedden már sokat javult a hangulat, miután Mario Draghi EKB-elnök államkötvény-vásárlással kapcsolatos kommunikációja felrázta a befektetőket. Persze a vártnál jobb ZEW német fogyasztói bizalmi index is sokat nyomott a latba, ami 11 pontot mutatott a várt 0,5 helyett.

A hét közepén a kivárásé volt a főszerep a tőzsdéken, hiszen minden befektető az esti Fed jegyzőkönyv részleteire volt kíváncsi. Az árgus szemek sok újdonságot nem fedezhettek fel a sorok között, hiszen újra visszaköszönt az eggyel korábbi dokumentumban szereplő mondat, miszerint tekintélyes ideig fennmaradó alacsony kamat, valamint a javuló munkaerő-piaci adatra is felhívták a figyelmet. Egyedüli újdonságot az jelentett, hogy a monetáris szigorításra utaló kommunikációt több tanácstag egyértelműsítené a piac felé.

Az optimista csütörtök mindezek után elmaradt, és a DAX index korrigált. A 200 napos mozgóátlag fölé már szerdán felszúrt az árfolyam, de a 9400 pontos támaszszintig való esés csak csütörtökön következett be, ahonnan azonban megkezdték visszahúzni a német indexet. A tengerentúli indexek új csúcs sem a véletlen műve volt, hiszen az októberi inflációs szám (1,6 százalék helyett 1,7 százalék) és a tartós munkanélküli segélykérelmek száma is felül tudta teljesíteni az elemzői várakozásokat.

Pénteken akinek nem volt előző napról vételi pozíciója, bizony az emelkedés nagy részéről lemaradt, miután Mario Draghi bejelentette, hogy amennyiben a jelenlegi programok nem hajtják a 2 százalékos cél irányába az inflációt, abban az esetben újabb eszközök bevetésére fog sor kerülni (várhatóan ezalatt államkötvény-vásárlást jelent), vagy megemelik a jelenlegi keretösszegeket. Ezen felül az eszköz fedezetű értékpapírok (ABS) vásárlását is beindították.

A magyar piac a héten külön úton járt, és lényegében érintetlenül hagyták a nemzetközi mozgások. A hét második fele hiába telt optimizmussal, ebből a hazai parketten semmi sem látszott.

Viszonylagos erőt mutatott a Mol

A Mol az elmúlt napokban relatív erőt mutatott a hazai piachoz képest, és a november eleji 11 500 forintról 5 százalékos emelkedést könyvelt el. Az olajipari vállalat felől hosszú idő elteltével végre pozitív hírek érkeztek: az Akri-Bijeel blokk egyes kútján napi 2 ezer hordónyi mennyiséggel megkezdődött a kitermelés, míg az INA esetében pedig az jelent előrelépést, hogy a horvát állam elfogadta az amerikai közvetítést.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.