Visszaáll az eredeti kamatszint a devizahitelek forintosítása után az Országgyűlés elé tegnap beterjesztett törvényjavaslat szerint. A törlesztést már 2015. januártól a múlt héten ismertetett árfolyamokon kell számolni, vagyis a frankhitelesek 256,47, az euróhitelesek 308,97, a jenhitelesek pedig 2,163 forintos árfolyamon alapján fizetik jövőre az első havi részletet. Az elszámolás és a forintosítás napja visszamenőlegesen február 1-je lesz, a teljes procedúra hónapokkal később fejeződhet be. Az elszámolásokról és az új forinthitel részleteiről március-április környékén tudják majd értesíteni a bankok az adósokat.
Az ügyfeleknek 30 napjuk lesz arra, hogy nyilatkozzanak arról, ha ragaszkodnak a devizahitelükhöz, a bankok további 30 napot kapnak az elbírálásra. A legegyszerűbben akkor maradhat valaki devizahiteles, ha a várható törlesztőrészletet meghaladó rendszeres devizajövedelmet tud igazolni. Ha csak forintjövedelme van, akkor a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató (JTM) alapján jogosultnak kell lennie devizahitel felvételére: ez svájci frank hitelek esetében azt jelenti, hogy a törlesztőrészlet 400 ezer forint alatti jövedelemnél nem haladhatja meg a havi kereset 10, annál magasabb jövedelemnél pedig a 15 százalékát. Nem muszáj vállalnia a forintosítást annak sem, akinek 2015 végéig lejár a hitelszerződése, és annak sem, akinél a forintosítás után magasabb lesz a hitelkamata, mint eredetileg volt.
A forintosított hitelek új kamatát a bankoknak úgy kell majd megállapítaniuk, hogy az induló kamat és a 2014. július 19-én érvényes ügyleti kamat közül a kedvezőbbet kell figyelembe venniük, és efölé nem mehetnek. Az átváltott hitelek kamatát utána a három hónapos budapesti bankközi kamatlábhoz (bubor) kell igazítani, amelynek a mértéke jelenleg 2,1 százalékos. A lakáshiteleknél a buborhoz képest 2-5,5, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig 2-7 százalék között lehet a felár. Ha kezelési költség is van a szerződésben, azt a felárból le kell vonni. Mivel a svájci frank hitelek felvételkori kamata is változott az elmúlt években, a legalacsonyabb kamatokat várhatóan azok kapják majd, akik 2007 közepéig vettek fel ilyet; akik 2008-2009-ben adósodtak el, azok a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján magasabb kamatokkal találkozhatnak majd.
Az új forinthitelek kamatfelárát három-, négy- vagy ötévente változtathatják a bankok. Ha a hátralévő futamidő hosszabb, mint 16 év, akkor ötéves kamatperiódust határozhat meg a bank, 9 és 16 év között négy, 9 évnél rövidebb futamidőnél három évre kell fixálni a felárat. Maguk a kamatok viszont háromhavonta módosulhatnak a buborral együtt, vagyis egy jegybanki kamatemelés, illetve -csökkentés hatni fog a hitelek törlesztőrészleteire.
Az új törvény igyekszik versenyt teremteni a bankok között a forintosítás után. Az adósok 60 napon belül ingyenesen felmondhatják a szerződésüket a bankjuknál, ezt követően 90 napjuk lesz arra, hogy kifizessék a hitelt. Ezt másik banktól származó kölcsönből is megtehetik, és az új banknak ilyenkor nem kell mérlegelnie sem a hitelfedezeti arányt, sem az adós jövedelmi helyzetét. Az érintett devizahitelesek körülbelül 60 százalékának a tartozása meghaladja a fedezetként bevont ingatlanok értékének 80 százalékát, emiatt jelenleg nem tudnának bankot váltani, és az igazolt jövedelmük is sok esetben alacsony lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.