A hazai fizetőeszköz elmozdulásának irányát továbbra is a nemzetközi piacokon uralkodó hangulat határozza meg, ugyanis magyar oldalról ma nem várható jelentősebb makrogazdasági adat. Meghatározó ereje lesz holnap az MNB idei utolsó kamatdöntő ülésének, illetve új inflációs prognózisának közzétételében.
A másodlagos piacon jegyzett kötvényhozamok újra lefelé vették az irányt. Míg a DKJ-k hozamai csupán 1-3 bázisponttal tudtak mérséklődni, addig a hozamgörbe közepe, illetve hosszú vége jelentősen lejjebb tolódott (5-10 bázispont). Nyugodt napot várunk a hozamok illetően.
Nemzetközi helyzetkép:
A piac egyre kevésbé hisz az EKB lazító politikájának, melynek köszönhetően az EURUSD kereszt az 1,25-ös szint irányába indult el. Annak ellenére, hogy kedvező makrogazdasági adatok érkeztek a tengerentúlról, a börzék nagyobb esést voltak kénytelenek elkönyvelni. Az olajárak esése megnövelte a deflációs félelmeket, így a főbb indexek is mínuszban zártak (Dow -1,79%, Nasdaq -1,15%, S&P500 -1,64%). A kedvezőtlen hangulat Európát sem kerülte el, ahol még nagyobb eséseket könyveltek el. A FTSE 100 index 2,49%-ot, a DAX index 2,72%-ot, a CAC 40 index pedig 2,77%-ot zuhant. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint Oroszország nem mehet el szó nélkül az újabb körös amerikai szankciók mellett. Az orosz külügyi szóvivő ennél messzebb merészkedett, és azt mondta, hogy nem engednek az Egyesült Államok zsarolásának, és nem engedik, hogy beavatkozzanak az ország belügyeibe. Ázsiában viszont szépen teljesítettek a tőzsdék: a Nikkei 1,6%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot, míg a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett. Az előrehozott választások a felméréseknek megfelelően Shinzo Abe pártjának győzelmével zárultak Japánban. Legalább 325 helyett sikerült megszerezniük a 475-ből, így 2018-ig sikerült meghosszabbítaniuk 2/3-os többségüket a parlamentben.
A nemzetközi árupiacon a WTI olaj 58 dollár alatt volt ma reggel, ami azért is érdekes, mert a hírek szerint a harcok miatt két líbiai kikötő nem tud mintegy napi 300 ezer hordó nyersolajat exportálni. Az OPEC tag Egyesült Arab Emirátusok szerint, amíg nem esik 40 dollár alá a kőolaj ára, addig az OPEC nem fog termeléscsökkentésről dönteni. Az arany ára kismértékű esést mutatott, 1.218 dolláron állt a nemesfém árfolyama. A piacon mindenki a Fed politikájára figyel, ugyanis a deflációs félelmek átírhatják a korábbi forgatókönyvet. A Dow, az S&P, a Nasdaq és a DAX kivételével mínuszban voltak a főbb határidős indexek ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az Egyesült Államokból kedvező adat érkezett pénteken, ugyanis 8 éves csúcsra ugrott a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. A várakozásokat (89,5 pont) is meghaladó mutató 93,8 pontig kúszott fel a korábbi 89,5 pontról.
Pénteken piaczárás után a Fitch „AA+”-ról egy fokozattal „AA”-ra minősítette le Franciaország hosszú lejáratú hazai és külső adósságának besorolását, stabil kilátás mellett. A Fitch jelentős csúszást lát a 2015-ös költségvetésben, és a GDP arányos államadósságot is magasabban látja (2016-ban 98%), mint maga az ország. A GDP növekedés idén 0,4%, jövőre 0,8% lehet a hitelminősítő előrejelzése szerint, a korábbi 0,7%-os és 1,5%-os érték helyett.
A korábbi kormányzati nyilatkozatoknak megfelelően a kínai jegybank a 2015-ös GDP prognózist 7,4%-ról 7,1%-ra vágta vissza. A mostani elemzés szerint az erős globális kereslet támogathatja az exportot, ami 6,9%-kal nőhet jövőre az idei 6,1% helyett, de még ez sem lesz képes ellensúlyozni a csökkenő ingatlan beruházásokat. A cél pedig, hogy kiegyensúlyozott növekedést tudjon felmutatni az ország, így nem feltétlenül a gyors növekedés lesz a középpontban.
Heti kitekintő
Egyesült Államok: A tengerentúlon egyértelműen a szerdai Fed döntés lesz a figyelem középpontjában, ugyanis kommunikációjukban újabb információkat adhatnak a piac számára, főleg úgy, hogy ez lesz az év utolsó kamatdöntése amerikai oldalról. A szerdai napi még a fogyasztói árindex tekintetében is fontos lesz. Az olajár esések itt is felerősítették a deflációs félelmeket, így a piac számára fontos indikátor lehet az index. Ezek mellett még a csütörtöki friss munkanélküli segélyt kérők száma jelenik meg.
Európa: Kedden szolgáltató-, illetve feldolgozóipari beszerzési menedzser-index érkezik az eurózónából, illetve a németektől. Mellette még szintén Németországban jelenik meg a Zew-gazdasági hangulatindex. Szerdán megismerhetjük a véglegesített eurózónás fogyasztói-árindexet, ami a várakozások szerint meg fog felelni az előzetesnek (0,3%). Csütörtökön pedig a német IFO Üzleti környezet index érdekelheti a befektetőket.
Ázsia: A hét végén, pénteken a japán kamatdöntés és sajtótájékoztató bírhat jelentős súllyal.
Magyarország: Viszonylag csendes héttel nézünk szemben. Itthon is a monetáris politika lesz a figyelem középpontjában, ugyanis kedden kerül sor a kamatdöntő ülésre. Csütörtökön pedig az decemberi inflációs jelentést publikálja a jegybank. Mellette pénteken a bruttó átlagkereset számait ismerhetjük meg, illetve a felülvizsgált kiskereskedelmi forgalmat is megjelenteti a KSH. Kötvénypiaci oldalról, kedden a szokásos 3 hónapos DKJ aukciót tartja az ÁKK, míg csütörtökön a 12-hónaposat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.