Rövid hazai piaci áttekintés:
A kötvénypiacon a hozamgörbe közepe és hosszú vége tolódott lejjebb néhány bázisponttal, míg a rövid hozamok esetében nem történt lényegi elmozdulás. Feltehetően az EKB lazító intézkedéseivel kapcsolatos kiszivárogtatásra reagált a piac, és ennek köszönhetően jelent meg erősebb kereslet.
Ma 3, 5 és 10 éves kötvények aukcióját tartja az ÁKK. Várakozásaink szerint a 2 héttel ezelőttinél erősebb kereslet lesz az állampapírok iránt, mindez pedig a későbbiekben a másodlagos piac hozamainál is éreztetheti hatását, ugyanis idővel a tovagyűrűző hatások megjelenhetnek a másodpiaci hozamok esetében, és annak hosszú vége lefelé tolódhat.
Nemzetközi helyzetkép:
A tegnap kiszivárgott hírek nagy felfordulást okoztak a nemzetközi devizapiacokon. A Dow Jones értesülései szerint az EKB igazgatótanácsa havi 50 milliárd eurós eszközvásárlási programot javasol a jegybank vezetésének. A hírre 11 éves mélypontra esett az EUR/USD devizapár, vagyis 1,157-ig erősödött az euró a dollárral szemben, majd 1,16 fölé kapaszkodott vissza az árfolyam, miután az EKB cáfolta az 50 milliárd eurós összeget, és azt mondták, hogy erről csak ma fognak dönteni. Az EURUSD felpattanásához hozzájárult az is, hogy a bizonytalan piaci helyzetben a befektetők zárhatták short irányú pozícióik egy részét, ezáltal profitot realizálva.
Az EKB mai döntésével kapcsolatban kiszivárgott hírek pozitív lökést adtak a tengerentúli börzének, majd oldalazás következett zárásig (Dow 0,22%, Nasdaq 0,26%, S&P500 0,47%).
Az európai piacok hezitáltak nagyobb emelkedésbe kapcsolni az EKB ülés forgatókönyvének megszellőztetett pletykájára, de így is pluszban zártak. A DAX 0,41%-ot, a CAC 40 index 0,87%-ot, a FTSE 100 index 1,63%-ot emelkedett a kereskedésben.
Pozitívan alakult a kereskedés az ázsiai piacokon: a Nikkei 0,3%-kal, a Nikkei 0,9%-kal, a Shanghai index pedig 0,5%-kal emelkedett a mai kereskedésben.
A nemzetközi árupiacon a WTI ma reggel 47,5 dollár körül mozgott. A piac egyelőre nem hiszi, hogy újra emelkedni tud az olaj, mivel az USA készletei továbbra is nőnek: a múlt héten is 2,7 millió hordóval nőttek az elemzői becslések szerint. Irak, az OPEC második legnagyobb termelője, tovább kívánja növelni közel 4 millió hordós napi termelését. A piaci becslések szerint napi 2 millió hordós többlet kínálat van jelenleg is a piacon, ami nem fog eltűnni az első félévben.
Az arany 1300 dollár alatt maradt. A befektetők a Davosi Világgazdasági Konferenciára és az EKB mai sorsdöntő ülésére figyelnek. Mivel tegnap már kiszivárgott, hogy akár havi 50 milliárd euró is lehet az európai jegybank eszközvásárlása, ez támogatólag hat a nemesfém árára. A piac éves szinten 500 milliárd euró ösztönzésre számított.
Mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Vegyes makroadatok érkeztek tegnap az USA-ból. A kiadott építési engedélyek 1,03 millióra estek decemberben, a várt 1,06 millió darabbal szemben. A megkezdett házépítések decemberi számai 1,09 milliót mutatnak, amely felülmúlja az 1,04 millió darabos várakozást.
Ma délután a munkanélküli-segély kérelmek számának alakulásáról kapunk képet.
A tegnapi napon kiszivárgott pletykák szerint az EKB mai ülésén havi 50 milliárd eurós kötvényvásárlási programot jelenthetnek be 2016 végi céldátummal, ezzel elérve az 1100 milliárd eurót, ami több mint duplája a piaci várakozásoknak. Az osztrák jegybank elnöke, Ewald Nowotny szerint nem szabad túl sokat várni a mai bejelentéstől. A piaci reakciókból is az látszik, hogy a részletek (időtartam, keretösszeg, feltételek) publikálásáig kivár a piac. Ha a tanács mégis csalódást okozna, akkor az euró komolyabb erősödést mutathatna a dollárral szemben, a kötvényhozamok megugranának, a részvénypiacok pedig eladói nyomás alá kerülhetnének. A fent firtatott kérdésekre a mai 14:30-as sajtótájékoztatón kaphatjuk meg a válaszokat.
Az orosz kormány 18 milliárd eurónyi forrást kíván nyújtani az agrárszektor, az ipar és az egészségügy számára. A programot a nemzeti jóléti alapból finanszíroznák, amit állami hitelgaranciákkal egészítenének ki, ezzel tovább sújtva a költségvetés kiadási oldalát.
A kínai jegybank 50 milliárd jüan (8 milliárd dollár) értékben 7 napos likviditást nyújtott a kereskedelmi bankok számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.