BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elromlott a hangulat

Az ukrajnai események az OTP és a Richter árfolyamára is hatással voltak, a BUX azonban így is pluszban zárta a hetet

Jól indult a múlt hét a hazai börzén, a BUX index elindult ismét felfelé és 17500 pontnál sikerült új lokális maximumra kapaszkodnia, innen azonban korrigált az index. A hét végéhez közeledve az egyik legjobban teljesítő blue chip, az OTP is elgyengült az Ukrajna felöl érkező hírek hatására.

Az ország fizetőeszköze gyakorlatilag összeomlott, a dollárral szemben közel 50 százalékot gyengült, miután az ukrán jegybank bejelentette, hogy mostantól nem költenek intervencióra a megcsappant devizatartalékból, és a fizetőeszközt szabadon lebegtetik. A negatív hatást azzal sem tudták csillapítani, hogy a jegybank 14 százalékról 19,5 százalékra emelte az alapkamatot. Az ukrán kitettséggel rendelkező OTP árfolyama 3950 forintról 3875 forintra zuhant vissza, de a technikai kép lényegében nem változott meg. Továbbra is a 3850 forintos támasz felett mozog az árfolyam, és rövid távon nyitva az út a 4140 forintos ellenállásig.

A Richtert szintén negatívan érintették ezek az események, mert az árfolyamgyengülés miatt vesztesége fog keletkezni az Ukrajnába szállított gyógyszereken. Ennek azonban mérsékelt lehet a hatása, és továbbra is maradhat az árfolyam a 3650-3900 forintos zónában. Ma a társaság negyedéves gyorsjelentésére fókuszálnak a befektetők, amely új irányt adhat a kereskedésnek.

A görögök is a figyelem középpontjában voltak múlt héten, az egyik javaslat szerint „örökjáradékká” alakítanák át a kötvényeik egy részét. A Trojka (EU-EKB-IMF) által birtokolt kötvények kamatát részben a görög növekedéstől tennék függővé, az EKB által birtokolt részét pedig örökjáradékká alakítanák, így a tőkét ezek után nem kellene visszafizetni, mindössze kamatfizetési kötelezettségük lenne. Angela Merkel német kancellár arról beszélt, hogy várják görög kormány javaslatait, melynek részleteiről majd egyeztethetnek, és az eddigiekkel ellentétben nem zárkózott el a görög adósság kamatozásának megváltoztatásától sem.

A tengerentúlról megérkezetek pénteken a legfrissebb munkaerő piaci statisztikák: a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 257 ezerrel bővült, szemben az elemzők által várt 236 ezer fővel, miközben a korábbi havi adatokat is felfelé módosították. A munkanélküliségi rátánál stagnálásra várt a piac, eközben 5,6 százalékról 5,7 százalékra emelkedett, miután nőtt az aktivitási ráta is.

Akadozik a Mol exportja

A Mol bejelentette, hogy partnere, a Shaikan mezőt irányító Gulf Keystone az export fizetés bizonytalansága miatt helyben adja el a kitermelt kőolajat. A mező napi 2-3 ezer hordó kőolajat jelent a Mol teljes, napi 100 ezer hordó egyenértékes kitermeléséből. Az export a magasabb szállítási költség ellenére legalább 20 dollárral magasabb nyereséget jelent hordónként. Ha a szituáció fél évig fennáll, az nagyságrendileg 2 milliárd forint kiesést jelent a Molnak.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.