BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelzáloglevelet a hitelek mögé

Egy kiszivárgott jegybanki elképzelés előírná, hogy a jelzálog fedezetű hitelek mögé legalább 30 százalékban jelzáloglevél-forrást vonjanak be a bankok. A hosszú távú forrás biztonságosabbá teheti a banküzemet, de drágíthatja is a hitelezést.

Szigorítaná a bankok jelzáloghiteleinek finanszírozását a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A Portfólió internetes portál információi szerint, amelyeket a jegybank lapunknak nem cáfolt, jövő év nyarától a jelzáloghitelek mögé legalább 30 százaléknyi jelzáloglevének vagy más jelzálog fedezetű értékpapírnak kell állnia forrásként. A szabály nem csak az új, de a meglévő jelzáloghitelekre is vonatkozna, ezek állománya tavaly a harmadik negyedév végén a jegybank adatai szerint meghaladta az 5400 milliárd forintot. A bankok elszámoltatása után ez az állomány nagyjából 700 milliárd forinttal csökkenni fog, így is maradhat körülbelül 4700 milliárd forintnyi jelzáloghitel.

Az e mögé szükséges körülbelül 1400 milliárd forintnyi értékpapír kibocsátása elvileg nem okozhat gondot a szektornak, a jegybank adatai szerint tavaly novemberben körülbelül 1200 milliárd forint volt a jelzáloglevél-állomány, de korábban, amikor jobban pörgött a jelzáloghitelezés, 2 ezer milliárd forintnál is több ilyen értékpapír volt a piacon. Az elmúlt években viszont csökkent az igény a jelzáloglevélre, ennek egyik oka a jelzáloghitelezés visszaesése volt, a másik az lehetett, hogy az ezekkel történő finanszírozás relatíve drága lehet. A Budapesti Értéktőzsdére tavaly bevezetett jelzáloglevelek kibocsátáskori éves kamata például 6,5-8 százalék között volt.

A magyar piacon jelenleg három jelzálogbank működik: az FHB, az OTP és az UniCredit. A jelzáloglevél-kibocsátások terén az OTP piacvezetőnek számít, 2014 végén névértéken számolva 786,6 milliárd forintnyi jelzáloglevele volt forgalomban.

Az FHB-nak ugyanekkora 199,5 milliárd, az UniCreditnek 43,3 milliárd forint volt az állománya. A meglévő jelzálogbankok saját csoportjukon kívüli bankoknak is nyújthatnak refinanszírozást, ez főleg az FHB-ra volt eddig jellemző. A jelzálogbanknak tavaly szeptember végén 120 milliárd forintnyi refinanszírozott hitele volt, és lapunknak úgy nyilatkoztak: ha van erre igény, szívesen nyújtanak refinanszírozást bárkinek. A kereskedelmi bankok – ha meg akarnak felelni az elvárásoknak –, vagy a jelenleginél nagyobb mértékben veszik igénybe ezeket a forrásokat, vagy pedig saját jelzálogbankot kell alapítsanak. Ehhez legalább 3 milliárd forintnyi alaptőkére van szükségük.

A Portfólió úgy kalkulál, mivel a kereskedelmi bankok portfóliójában általában csekély a jelzáloglevél-forrással finanszírozott jelzáloghitel, körülbelül ezer milliárd forintnyi jelzáloglevél-kibocsátására lehet szükség az elképzelés megvalósításához. Ez megdrágíthatja a hitelezést, a jelzáloglevelek kamata ugyanis jelenleg jóval magasabb a bankbetétekénél, potenciálisan 2-3,5 százalékos kamattal lehetne őket kibocsátani. Cserébe viszont éveken át garantálnák a fix kamatú forrást a hitelek mögé szemben a jelenleg alacsony, hosszú távon viszont bizonytalanul változó kamatozású bankbetétekkel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.