Nagyot zuhant pénteken a legfontosabb kínai tőzsdeindex, miután az ország három meghatározó brókercége egymás után jelentette be, hogy felügyeleti vizsgálat zajlik ellene. A Shanghai Composite Index végül 5,5 százalékos eséssel zárt – ez a legnagyobb napi veszteség augusztus 18. óta –, és ezzel nagyjából eltörölte az eddigi novemberi emelkedést.
Az érintett társaságok között van a legnagyobb kínai brókercégnek számító Citic Securities (a vezető kormányzati holding, a Citic Group tagja), rajta kívül a Guosen Securitiesnél és a Haitong Securitiesnél indított vizsgálatot a felügyelet (CSRC). (Ezek mindannyian maguk is forognak a tőzsdén, pénteken az első kettőt limittel függesztették fel, a harmadik már nyitásban megtette ezt.)
A cégek bejelentéseikben úgy fogalmaztak, hogy részvénypiaci szabályok megszegésével gyanúsítják őket, és a maguk részéről együttműködnek a hatóságokkal. Azt nem tudni, hogy pontosan mi a baj – mondta MarketWatchnak egy nem érintett brókercég vezetője –, ezért a befektetők nehezen tudják felmérni a várható hatásokat. Szakértők ugyanakkor emlékeztetnek arra, hogy a különféle kínai hatóságok a sanghaji index 30 százalékos esését hozó nyár eleji tőzsdei összeomlás óta minden eszközzel meg akarják rendszabályozni az értékpapírpiacot. Ebbe belefér a „rossz szándékú” shortolók kiszűrése, alapok sztármenedzsereinek letartóztatása, még gazdasági újságíró is került őrizetbe – valahogy el kell feledtetni, hogy korábban az állami média is részvényvásárlásra buzdította a lakosságot.
A büntetőintézkedéseken túlmenően a rendcsinálás a tőzsdei tevékenység újraszabályozására is kiterjed, a fő cél a tőkeáttétes ügyletek visszaszorítása – a június 12-i csúcsig tartó első félévi rali mögött nagyrészt ilyenek álltak. A CSRC már korábban arra szólította fel általában a brókercégeket, hogy ne finanszírozzák swap- vagy más OTC-ügyletekkel a részvényvásárlásokat – emlékeztetett a Reuters. Pénteken a heti sajtótájékoztatón a felügyelet megerősítette: immár utasítást adott az értékpapír-forgalmazóknak arra, hogy hagyjanak fel a derivatívaügyletekkel való finanszírozással.
Nagyon figyelhet az IMF
A kínai értékpapírpiac körüli bizonytalanságok elég rosszkor éleződnek újra: a Federal Reserve várható kamatemelésének egyik hatása amúgy is az lehet, hogy a befektetők még inkább elfordulnak a feltörekvők eszközeitől. Nem tesz jót a helyzet abból a szempontból sem, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatósága várhatóan ma dönt a jüan ügyében, azazhogy a kínai fizetőeszköz bekerüjön-e az IMF elszámolási egysége, az SDR kosarába, ezzel pedig a világ nagy tartalékvalutái közé. A Peking által presztízskérdésként kezelt befogadáshoz az is kell, hogy a jüant egy piacgazdaság valutájának tekintsék, annak viszont nem ismérve az értékpapírpiac ilyenfajta állami irányítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.