A budapesti tőzsde zászlóshajója lett az elmúlt hónapokban a Richter, melynek árfolyama szeptember közepe óta 24 százalékot emelkedett. A drágulás mögött az egyik kiváltó ok az volt, hogy az Amerikai Gyógyszerfelügyelet (FDA) engedélyezte a vállalat saját fejlesztésű készítményének, a Cariprazine-nak a piaci bevezetését. Az utóbbi hetekben a tőzsdei árfolyam újabb és újabb történelmi csúcsot döntött, már 5600 forint közelében jár.
Ezeken az árfolyamszinteken a befektetők jogosan tehetik fel a kérdést, hogy a papírok drágák-e már, vagy még megéri beszállni. A tőzsdei részvények értékelésének egyik leggyakrabban alkalmazott eszköze az árfolyam/nyereség alapú mutatószámok vizsgálata (P/E ráta), a Richternek az elkövetkező 12 hónapra várt egy részvényre jutó eredményével (EPS) számolt hányados jelenleg 18 körül van. Ez önmagában még nem mond sokat, érdemes ezt az utóbbi évek viszonylatában vizsgálni. Így már azt látjuk, hogy a Richter első ránézésre nem olcsó, hiszen az elmúlt tíz évre jellemző átlagos P/E-rátánál 21 százalékkal magasabb értékeltségi szorzón forog.
Relatív értelemben véve viszont még mindig nem tűnik drágának a cég részvénye, a globális gyógyszerpiachoz képest legalábbis – az MSCI World Pharma indexhez hasonló 12 havi előretekintő P/E-rátán forognak a gyógyszercég részvényei, míg az elmúlt tíz évben jellemzően közel 20 százalékos prémiummal árazta a piac a papírokat.
Önmagában persze az árfolyam/nyereség alapú értékeltség félrevezető lehet, érdemes ezt a profitnövekedési kilátásokkal együtt vizsgálni. A Richter a hozzá hasonló gyógyszercégek között jelenleg az egyik legmagasabb P/E-rátával rendelkezik a 2015-ös évre várt eredményt nézve, ezt azonban indokolja, hogy a következő évekre az elemzői várakozások alapján itt jóval dinamikusabb profitnövekedés jöhet, mint átlagban a szektortársaknál. Ezek alapján azt mondhatjuk, hogy a Richter a mostani árfolyamon sem tűnik felülértékeltnek. Hasonló mondható el egyébként az EV/EBITDA alapú árazásnál is, az átlagosnál magasabb értékeltséget itt is alátámasztják a kimagasló profitnövekedési kilátások.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a Richter P/E alapú árazása felfelé torzít, mivel az originális gyógyszerek esetében (Esmya, Cariprazine) a bevételek még csak részben jelentkeztek – mérföldkő bevételek és kezdeti értékesítés formájában –, a költségek viszont már jelentős mértékben terhelik az eredményeket (K+F-kiadások, értékesítési hálózat kiépítése). Ez azonban változhat az elkövetkező években, amikor az új termékek forgalma csúcsra fut majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.