Nehezen térnek magukhoz a piacok az OPEC pénteki döntése után, amellyel a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete iránytű nélkül hagyta a szereplőket. Az USA-ban irányadó WTI ára tegnap délutánra 38,2 dollár/hordóig, a globális benchmark Brent pedig 41,5 dollár alá süllyedt, ezek 2009 februárja, illetve márciusa óta nem látott napon belül mélységek.
A több fronton is megosztott OPEC tagjai pénteken annyit közöltek, hogy „a jelenlegi termelésnek megfelelő” kvótát tartanak fenn.
Ez a gyakorlatban bármit jelenthet, bár az elemzők az egyszerűség kedvéért azt a napi 31,5 millió hordót veszik alapul, amit a szervezet saját bevallása szerint felszínre hoztak az utóbbi időben, ellentétben a 2011 óta érvényben levő kvótával. Nem adott több eligazítást a szervezet elnöke, Ibe Kachikwu sem, aki azzal zárta le a miniszteri értekezletet: a kartell tagjai nem érezték szükségét, hogy meghatározzanak egy specifikus termelési célt.
A nem eredmény is eredmény – idézte a Reuters a Commerzbank elemzőinek feljegyzését –, az OPEC esetében nehéz elképzelni ennél negatívabbat. Ezek után megkérdőjelezhető a szervezet létjogosultsága is. December elsején, tehát még az OPEC-ülés előtt a WTI-re 41 500 vételi kontraktus volt a New York-i tőzsdén és az ICE-n – mutatott rá a Commerzbank elemzése –, ez a legalacsonyabb szint a válság óta.
A Société Générale viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy most érdemes olajat venni; olcsóbb már nem lesz, mert a fiskális nehézségekkel küzdő OPEC-tagok rákényszerülnek a kitermelés visszafogására, és az árak jövőre megindulnak felfelé.
A Brent 60 dollárig is drágulhat jövőre – vélik.
„Tökéletes vihar” alakult ki az olajpiacon – fogalmazott Mohamed El-Erian, az Allianz vezető tanácsadója. Három tényező adódott össze: a kínálati oldalt destabilizálta a palaolaj-kitermelés, a keresletit a lassuló globális növekedés, az ármeghatározó termelő szerepét pedig az USA vette át Szaúd-Arábiától. A következő időszakban valószínűleg minden OPEC-tag annyit termel, amennyit csak bír, jóllehet különböző okokból. A jobban eleresztett országok azért, mert biztosítani akarják jövőbeli versenyhelyzetüket, a gyengébbek pedig azért, hogy elkerüljék a most fenyegető belső feszültségeket. Az olajárak egy ideig alacsonyak és volatilisek maradnak – véli Erian –, ennek nyomán azonban egyrészt kiszorulnak a drágán termelők, másrészt megnövekszik a kereslet, ami akár helyre is állíthatja az OPEC befolyását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.