A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) is megszavazta az FHB Jelzálogbank 2014-es közgyűlésén azt a javaslatot, hogy ha a bank alaptőkéjének felemeléséről az igazgatóság (it) dönt a közgyűlés felhatalmazása alapján, akkor a meglévő tulajdonosok ne kapjanak elsőbbséget ahhoz, hogy részesedésük arányában jegyezhessenek az új részvényekből – emlékeztetett közleményében a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett hitelintézet. Ezért tűnik furcsának, hogy az MNV beperelte az FHB-t, azt sérelmezve, hogy a december 28-i közgyűlés kizárta az állami vagyonkezelőt abból, hogy részt vegyen a hitelintézet alaptőkéjének 4,249 milliárd forinttal 10,849 milliárdra való felemeléséből. Hiába javasolta ugyanis az MNV a közgyűlésen, hogy módosítsák a jegyzési elsőbbség kizárásáról szóló 2014-es határozatot, azt a többi részvényes leszavazta.
Az MNV így nem vehetett részt a zártkörű részvényjegyzésen, amit úgy értékelt, hogy csökkenteni kívánják a magyar állam részesedését az FHB-ban. Ám azzal, hogy az MNV még az előtt döntött a jogi lépések megindításáról, hogy tudhatta volna, kik veszik meg a részvényeket, a sajtóban megjelent vélemények szerint az állami vagyonkezelő szembemegy Orbán Viktorral. A kormányfő ugyanis a takarékszövetkezetek 2014-es évzáró ünnepségén azt kívánta az FHB-s integrációban részt vevő takarékoknak, hogy hozzanak létre egy erős pénzügyi csoportot, járuljanak hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez, legyenek képesek hitelezni, ne veszítsék el a hagyományukat, és ne felejtsék el, hogy ők a vidék, az egyszerű, vidéki emberek bankja. Márpedig az FHB-it a zártkörű alaptőkeemelés során keletkeztetett új részvények átvételére a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének harminc – az új részvények átvételére előzetesen kötelezettséget vállaló – takarékszövetkezetét és a Takarékbankot jelölte ki.
Orbán az ominózus 2014-es rendezvényen azt is fontosnak tartotta, hogy azok a szövetkezetek, amelyek hajlandók voltak együttműködni, és részt vettek az átalakulásban, minden tekintetben jól járjanak. Akik nem működtek együtt, „az egy másik tészta” – fogalmazott a miniszterelnök –, de ott is korrektnek kell lenni, ám azért nem tudnak felelősséget vállalni. Orbán megígérte: mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy akik vállalták az együttműködést, azok odahaza a betéteseiknek, a régi szövetkezeti tagoknak, a családtagjaiknak, egyáltalán mindenkinek elmondhassák, hogy a kormánnyal való együttműködés nemcsak helyes, nemcsak becsületes, hanem kifizetődő is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.