BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkészült az MNB makroprudenciális stratégiája

A makroprudenciális politika alapvető célja a túlzott mértékű rendszerszintű pénzügyi kockázatok mérséklése. A Magyar Nemzeti Bank (MNB), mint a hazai makroprudenciális hatóság „Stabilitás ma – Stabilitás holnap” címmel kidolgozta azt a stratégiai keretrendszert, amely összefoglalja és a nyilvánosság számára is bemutatja, hogy a pénzügyi rendszer egészének stabilitását a jegybank milyen alapelvek mentén és hogyan kívánja biztosítani.

A nemzetközi pénzügyi válság okozta gazdasági veszteségek mértéke megmutatta, hogy a pénzügyi rendszer stabilitása nem biztosítható pusztán mikroprudenciális beavatkozásokkal, ehhez a pénzügyi rendszerbe való prudenciális beavatkozások rendszerszintű fókuszára van szükség. A makroprudenciális politika kialakítása és vitele Magyarországon a jegybanktörvény alapján az MNB feladata.

Ez általánosan azt jelenti, hogy a jegybanknak a jelentős mértékű pénzügyi válságok megelőzésére kell törekednie, és arra, hogy a mégis bekövetkező pénzügyi válságok minél kisebb reálgazdasági veszteségeket okozzanak. Ennek érdekében az MNB – az alapokmány, mint a jegybank belső alkotmánya által meghatározott keretek alapján – három makroprudenciális stratégiai célt jelölt ki: a pénzügyi szereplők körültekintő kockázatvállalásának ösztönzését, a pénzügyi rendszer sokkellenálló képességének erősítését, valamint azt, hogy a pénzügyi rendszer fenntartható módon támogassa a gazdasági növekedést.

A szerteágazó strukturális és ciklikus pénzügyi kockázatok, a sokféle szereplő és a kockázatok mérséklésére rendelkezésre álló összetett eszközrendszer megköveteli, hogy a jegybank makroprudenciális célú beavatkozásai egy koherens és nyilvános stratégiai keretrendszer mentén történjenek. Ezáltal alakíthatók a piaci szereplők várakozásai, biztosítható a gördülékeny és megfelelően időzített alkalmazkodás. A „Stabilitás ma – Stabilitás holnap” című makroprudenciális stratégia lefekteti az MNB makroprudenciális hatóságként való működésének kereteit.

A makroprudenciális eszköztár hatékony alkalmazását a makroprudenciális politika és a többi jegybanki funkció (kiemelten a monetáris politika, a mikroprudenciális szabályozás, a felügyelet és a szanálás) integrált működtetése is segíti. Emellett az MNB nagy hangsúlyt fektet a kormánnyal, a pénzügyi szereplőkkel és az európai uniós intézményekkel való együttműködésre is.

Az MNB makroprudenciális stratégiája részletesen bemutatja a makroprudenciális funkció működését. Ennek fő elemeit a rendszerkockázatok azonosítása és monitorozása, a makroprudenciális eszköztár alkalmazása, a beavatkozások hatásainak értékelése és utókövetése, valamint az érintett hazai és nemzetközi hatóságokkal és piaci szereplőkkel való koordináció jelentik. Az MNB erős törvényi felhatalmazása és intézményi függetlensége akkor tudja jól szolgálni a makroprudenciális stratégiai célokat, ha a makroprudenciális politika a lehető legátláthatóbb és hiteles módon működik. Az MNB a jövőben makroprudenciális jelentéseiben évente beszámol a makroprudenciális beavatkozásokhoz való alkalmazkodásról, ezek hatásairól és utókövetéséről.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.