BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsított Európa, lassított Amerika

Az eurózóna valamennyi tagállamában 50 fölé került a Markit feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI), és ekként húsz hónapja nem tapasztalt tempóban bővült a szektor decemberben. Ezzel szemben az arizonai székhelyű Institute for Supply Management (ISM) által közzétett hasonló index értéke ötven alatt maradt november után decemberben is, vagyis az ágazatot a lanyhuló teljesítmény jellemzi. Az európai tőzsdék nem tudtak ebből erőt meríteni, mert a hétfői kereskedést a sanghaji börze zuhanása alapvetően befolyásolta, akárcsak később a New York-it, amelyet még a feldolgozóipari mutató is lejjebb tolt.

Az Európai Központi Bank gazdaságösztönző politikájának, és az ennek nyomán élénkülő hitelezésnek, valamint a csökkenő nyersanyagáraknak köszönhetően az eurózóna feldolgozóipari indexe azonban 53,2-re kapaszkodott fel a novemberi 52,8-ről, és meghaladta az előzetes 53,1-es értéket is. Az index még Görögországban is átlépte a visszaesést a fellendüléstől elválasztó bűvös ötvenes határt, és 50,2-et ért el, ami 19 hónapos csúcs. A lista élén egyébként Olaszország áll 55,6-es eredményével, ilyen kiugró növekedésre 57 hónapja nem akadt példa. Írország és Hollandia emelkedik még ki a sorból, és végre éledezik a francia feldolgozóipar is, amely szintén csaknem kétéves rekordot döntött az 51,4-es indexszel, ami persze szerény iramú növekedésre utal, de mégiscsak bővül a szektor. A német feldolgozóipar 53,2-del hozta a formáját, érdemben emelkedett az új megrendelések száma, élénkült a fogyasztási cikkek és az exporttermékek iránti kereslet. Ennek megfelelően bővült a foglalkoztatás, ám még így is előfordul egyes vállalkozások esetében, hogy a vevőknek nem tudtak időben szállítani kapacitáshiány miatt. A költségek az olcsóbb nyersanyagok és energiahordozók nyomán csökkentek, de az értékesítési árak nem.

Az adatokhoz fűzött elemzésében a Markit szakértői megjegyzik, hogy a negyedik negyedév jobban sikerült a harmadiknál, így a szektor hozzájárulása az éves bruttó hazai termékhez (GDP) tetemesnek ígérkezik. A feldolgozóipar 2015-ben a megelőző három esztendőnél kedvezőbb évet zárhat. Ennek ellenére a növekedés nem látványos, az ágazat még messze van, kilenc százalékkal elmarad a válság előtti szinttől, vagyis van még hova visszakapaszkodni. A brit feldolgozóipar viszont 52,5-ről 51,9-re lassított decemberben, és tavalyi teljesítménye a 2014-es alatt maradt.

Az óceán túlpartján, ahol a jegybank (Fed) decemberben megkezdte a kamatpolitika szigorítását, lassít a feldolgozóipar. Mielőtt az ISM közzétette volna az adatot, Nouriel Roubini elemzőcége 48,3-es, zsugorodásra utaló indexet várt a novemberi 48,6 után, 2009 óta a legalacsonyabb értéket, amely a jegybankot arra késztetheti, hogy idén ne emelje tovább az irányadó kamatot. A Roubini Global Economics 1,9-ről 1,2 százalékra mérsékelte a negyedik negyedévi növekedési előrejelzését, az idei éves prognózisát pedig 2,2-ről 2,1 százalékra vette vissza. Ehhez képest az ISM indexe csak 48,2 lett, azaz a feldolgozóipar egyre gyengül, miközben a gazdaság egésze azért bővül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.