Összesen 331,1 millió forintra rúgott a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal elkövetett visszaélések értéke 2015 első fél évében, ez 23,7 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit – derül ki a Magyar Nemzeti Bank pénzforgalmi statisztikáiból. A visszaélések száma a múlt év első hat hónapjában meghaladta a 10 500-at, szemben az egy évvel korábbi 7637 ilyen tranzakcióval. Mindezek alapján nincs fordulat a trendben: 2012 első fél éve óta mind a visszaélések száma, mind az értékük folyamatosan emelkedik, igaz, közben maga a bankkártyás fizetési forgalom is töretlen növekedést mutat.
A visszaélések típusaiban is az elmúlt években megszokott trendek érvényesültek. A csalások legnagyobb része továbbra is az internetes, illetve postai és telefonos megrendelésekhez kapcsolódik: erről a területről 7856 esetet regisztráltak 216 millió forint összértékben, ami darabszám alapján közel háromnegyedét, értékben pedig kétharmadát adta a teljes tortának. Figyelemre méltó emellett, hogy a netes, postai és telefonos megrendeléseknél a kárérték közel 55, a darabszám pedig 59 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva, vagyis a visszaélések volumenének bővülése gyakorlatilag ennek a területnek tulajdonítható. A határon átnyúló tranzakciók aránya szintén meghatározó maradt, hiszen a múlt év első hat hónapjában végrehajtott csalások 83 százaléka – értékben pedig csaknem kilenctizede – ilyenekhez kapcsolódott.
A visszaéléseken belül nagy a hamisított kártyával végrehajtott csalások aránya – a 77,1 milliós elkövetési érték alapján 23,3 százalékot ért el –, de a folyamatos intelmek ellenére sok még az elveszett, ellopott kártyákkal végrehajtott művelet is, ezekből hat hónap alatt 31,9 millió forintos kár származott.
A károk zömét változatlanul a kereskedők és maguk a pénzügyi szolgáltatók viselik. Tavaly június végéig mindössze 41,1 millió forint megtérítése – illetve viselése – hárult a kártyabirtokos ügyfelekre, ami a teljes összeg 12,4 százalékát jelentette.
Kevesebb számla, nagyobb forgalom
Nagyjából 6 ezerrel csökkent a harmadik negyedévben a pénzforgalmi szolgáltatók által vezetett fizetési számlák száma Magyarországon, így 10,36 milliót ért el. A hazai kibocsátású fizetési kártyák száma 8,9 millió volt, ez egy százalékkal meghaladja a második negyedévit. A kártyákkal belföldön lebonyolított vásárlási tranzakciók száma és értéke egyaránt 20 százalékot meghaladóan nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a 103 millió tranzakció több mint 725 milliárd forintos összforgalmat tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.