Ezúttal sem jött el a várt fordulat a kínai gazdaságban, a Caixin feldolgozóipari PMI értéke a várt 49-cel szemben 48,2-re esett vissza a novemberi 48,6-ről. Ez azt jelenti, hogy már tizedik hónapja áll a fontos mutató a növekedést jelentő 50-es érték alatt. A nemrég megjelent hivatalos adat még kissé növekvő 49,7 százalékos értéket mutatott, a piacok azonban jobban hisznek a független felméréseknek.
Az ázsiai részvénypiacok jelentős eséssel reagáltak a bejelenésre, főleg a kínai tőzsdéken bontakozott ki pánikszerű zuhanás. Az úgynevezett A részvények kereskedését fel is kellett függeszteni, most került sor először a nemrég bevezetett felfüggesztési szabályok tesztelésére (e szerint 7 százalékos napi esésnél avatkozik be a tőzsde). A Sanghai Composite index 6,86 százalékkal 3296 pontra esett, a hongkongi Hang Seng index és a japán Nikkei-225 index is három százalék körüli mínuszba került.
A kínai vihar az év első kereskedési napján átterjedt a többi részvénypiacra is: a feltörekvő piacokon, Európában és az Egyesült Államokban is pocsék napot zártak a tőzsdék. Ehhez hozzájárult, hogy az európai PMI csak erőtlenül emelkedett, az amerikai pedig csökkenést mutatott. Ez alapján a befektetőkben egyre erősödik a félelem, hogy a kínai lassulás nem lesz izolált jelenség, a globális gazdasági növekedést is visszafogja majd. Európában a kínai exportban élen járó német piacot ütötték meg a legjobban, a DAX index csaknem 460 ponttal, 4,28 százalékkal csökkent és 10 283 ponton zárt. A francia börze 2,5, az olasz 3,2 százalékos mínuszt mutatott a nap végére. A közép-európai tőzsdék közül a lengyel esett a legnagyobbat, ahol az általános hangulat mellett az új kormány intézkedései miatt is menekülnek a befektetők. A varsói 3 százalékos eséssel szemben a BUX 1,2 százalékkal gyengült, a magyar papírok láthatóan továbbra is kedveltek a külföldi befektetők körében.Az amerikai tőzsde is nagy eséssel kezdte az évet, az S&P 500 index 50 pontos mínuszt mutatott lapzártakor, és 1992 ponton állt. A Dow Jones Industrial Avarage 17 ezer pontra esett, a 2,4 százalékos zuhanás a statisztikák szerint az utóbbi 84 év legrosszabb évkezdetének számít.
a kínai, majd a globális gazdasággal kapcsolatos aggodalmak. Így a nyersolaj végül a keresletcsökkenés miatti félelem hatására esett.
a kínai, majd a globális gazdasággal kapcsolatos aggodalmak. Így a nyersolaj végül a keresletcsökkenés miatti félelem hatására esett. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.