Megfelelő kockázatvállalás mellett szeretnének a bankok többet hitelezni – mondta Hendrick Scheerlinck, a K&H Bank vezérigazgatója egy sajtóbeszélgetésen. A kihelyezni kívánt hitelek mennyisége egyre nagyobb, a hitelintézetek háromnegyede fokozná a vállalati hitelezést. A kis- és középvállalati szektor és a nagyvállalatok lennének a bankok kedvencei, de az üzleti ingatlanhiteleknél is fokozná a kihelyezéseket több bank. A hitelezési feltételek régiószerte javultak, de a legnagyobb mértékben Magyarországon enyhítettek a hitelintézetek a tavalyi harmadik negyedévben. „Van tér tehát a bővülésre, és a K&H továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy piaci aktivitását erősítse” – tette hozzá Scheerlinck.
A hitelkereslet viszont alacsony a vállalkozásoknál, bár némi javulás észlelhető ezen a téren. 2015-ben 604 milliárd, 2016-ban 619 milliárd forint volt a kkv-hitelek összege. A vállalati hitelpiac egészében véve kismértékben csökkent tavaly. A lanyha kereslet egyik oka, hogy a vállalati betétállomány is nagy, és a rövid távú finanszírozást sok cég ebből oldja meg. A K&H bizalmi indexei alapján ráadásul alacsony a beruházási hajlandóság mind a kkv-, mind a nagyvállalati szegmensben. Tízből csupán négy kkv tervez valamilyen fejlesztést a következő 12 hónapban, a nagyvállalatoknál 17 százalék azok aránya, amelyek növelnék a beruházásaikat.
A beruházások számottevő csökkenése a GDP-ben is látszik: 2016-ban az első becslések alapján 2 százalékos volt a bővülés, a lakossági fogyasztás és a nettó export hajtotta a GDP-t. A keresleti oldalon – elsősorban az uniós források hiánya miatt – a kormányzat költései sem járultak hozzá a növekedéshez. 2017-ben 3,7 százalékos GDP-növekedésre számít a K&H Magyarországon. A lakó- és kereskedelmi ingatlan-projektek az idén felfuthatnak, ebben lát növekedési lehetőséget a hitelintézet. Emellett a családi vállalkozásoknál egyre gyakoribb a generációváltás, amelynek során nem minden cég marad családon belül, sok a felvásárlás és az összeolvadás, ami szintén fokozza a hitelkeresletet.
A lakossági hitelkereslet viszont növekszik, lakáshitelekből és fogyasztási kölcsönökből is többet vettek fel tavaly, mint 2015-ben. Az elhalasztott fogyasztás is pozitív hatással lehet a hitelezésre, a K&H becslése szerint Magyarországon 1500 milliárd forint körül lehet az alulfogyasztás értéke. Az idén a hitelintézet 14 százalékos bővüléssel számol a jelzálog-hitelezésben, és 15 százalékos növekedést vár a fogyasztási kölcsönök kihelyezésében.
A lakossági banki piacon a digitalizáció határozza meg a következő éveket – állítja Martin Jarolim, a lakossági banki divízió vezetője. A mobilbankolás egyre inkább elterjed majd, a K&H-nál az aktív használók száma már megközelíti az 57 ezret. Újdonság a teljesen digitalizált számlanyitási lehetőség, amely mobilalkalmazásból is elérhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.