A várakozásoknál szerényebb, 26,5 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta a negyedik negyedévet az OTP. A hitelintézet teljes nettó profitja így 202,5 milliárd forintra hízott tavaly – ismertette az eredményeket Bencsik László, a hitelintézet vezérigazgató-helyettese. Az elemzők ennél jobb, átlagosan 32,6 milliárd forintos nettó profitot vártak 2016 utolsó három hónapjára. A korrigált konszolidált profit 2016-ban 201,2 milliárd forint lett, 67 százalékkal magasabb a 2015-ösnél. A látványos javulás egyebek között a növekvő hitelállományoknak, az orosz és ukrán leányok jobb teljesítményének és annak köszönhető, hogy tavaly egyedi tételek már nem rontották tovább az eredményt.
Az orosz és az ukrán működés a 2015-ös 60,3 milliárd forintos veszteség után tavaly már 24,8 milliárd forintos nettó nyereséget termelt. A hazai alaptevékenység (OTP Core) nyeresége nem sokat változott 2015-höz képest, 122,2 milliárd forint lett, a bolgár DSK-é pedig 10 százalékkal csökkent. Látványosan emelkedett ezzel szemben a lízingcégek profitja, leginkább a Merkantilnak köszönhetően. Ezek a pénzügyi vállalkozások 4 milliárd forintnyi nyereséget hoztak. Az alacsony kamatkörnyezet dacára az alapkezelő is 6,7 milliárd forintnyi nyereséget termelt
A teljesítő hitelek mennyisége csoportszinten 6 százalékkal nőtt tavaly, ebben azonban az AXA Bank novemberi átvétele is szerepet játszott. Az AXA nélkül összesen 3 százalékkal nőtt a hitelek volumene. Kiemelkedő, 10 százalékos bővülés volt a vállalati hitelállományban, a legnagyobb mértékben Magyarországon, Bulgáriában és Oroszországban nőtt ez a szegmens. A jelzáloghitelek mennyisége még csökkent tavaly, de Bencsik szerint az idén már nőni fog, hiszen a tavalyi utolsó negyedévben megtörtént a fordulat.
A portfóliók minősége is javult, a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya 14,7 százalékosra süllyedt, a fedezettség pedig igen magas, 96,8 százalékos lett. A jövőben az OTP tartani kívánja a 15 százalékot meghaladó sajáttőke-arányos nyereséget (ROE), ezt már 2016-ban elérték. A várakozások szerint tovább bővül majd a teljesítő hitelek állománya, de a növekedés mértéke egy számjegyű marad. A nettó kamatmarzs viszont főleg Magyarországon és Bulgáriában tovább szűkül majd. A tavalyi eredményből 53,2 milliárdot, vagyis részvényenként 190 forintot tervez kiosztani a menedzsment, ez jövőre 15 százalékkal nőhet.
2 milliárd az AXA-integrációhoz kötődő egyszeri tétel. A nettó díjbevételek és jutalékok jelentősen nőttek, a magasabb kártyaüzletági aktivitásnak és a folyósításhoz kapcsolódó bevételeknek köszönhetően.
2 milliárd az AXA-integrációhoz kötődő egyszeri tétel. A nettó díjbevételek és jutalékok jelentősen nőttek, a magasabb kártyaüzletági aktivitásnak és a folyósításhoz kapcsolódó bevételeknek köszönhetően.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.