Felpezsdülést hozott a piacokra a Fed szerda esti kamatemelése, a tőzsdék ismét emelkedésnek indultak, a dollár árfolyama azonban esett. A befektetők ugyanis már beárazták az idei három kamatemelést, és a Fed galambhangú kommunikációjával is mindössze ezt erősítette meg.
Az amerikai gazdaság jól működik – a 25 bázispontos kamatemelés után ezt az üzenetet küldte Janet Yellen jegybankelnök a piacoknak, amelyek hamar meg is értették, hogy a Fed marad a decemberben már kijelölt pályán, vagyis idén háromszor szigoríthat, s nem többször. A befektetők egy része korábban arra spekulált, hogy Donald Trump elnök adócsökkentési és fiskális lazítási ígéretei miatt a Fed lépéskényszerbe kerül, és nagyobb mértékű szigorítás jöhet. Yellen ugyanakkor azzal érvelt, hogy miután a részletek nem ismertek, korai még ezen töprengeni. A kamatdöntés után hirtelen gyengülni kezdett a dollár, ám csütörtökön a folyamat megállt. Az euróhoz képest 1,0720 körüli kurzus alakult ki a hó eleji 1,050-hez képest. Az arany unciánkénti ára több mint 2 százalékkal emelkedett, tekintve a szoros együtt mozgást a dollár árfolyamával, az olaj a legfrissebb, csökkenést mutató készletadatok miatt kezdett drágulni, ám délutánra már fordult is a trend, és esni kezdett a jegyzés.
Az amerikai állampapírhozamok emelkedése is megtorpant, a tízéves amerikai kötvényhozam 2,57 százalékról hirtelen 2,51-ig süllyedt, bár tegnap ismét visszaverekedte magát a 2,53 százalékos szintre. A Morgan Stanley ázsiai tőzsdeindexe megugrotta a 2015-ben elért csúcsát, míg az európai börzék 15 hónappal ezelőtt elért rekordjuk közelében mozogtak napközben. Utóbbi annak is köszönhető, hogy a holland választásokon alulmaradt Geert Wilders populista és bevándorlásellenes stratégiája, ami az euróra nehezedő politikai nyomást is enyhítette.
A piacokra jól hatott, hogy a kínai jegybank (PBOC) is meghozta az elemzők által megelőlegezett döntést, és 10 bázisponttal emelt rövid lejáratú kamatain. A 6 hónapos és az egyéves hitelekre 3,05, a likviditás szűkítését passzívan célzó repoügyletekre 3,2 százalékos kamatot számít fel, abban a reményben, hogy a Fed szigorítása után nem áramlik ki pénz az országból, és nem gyengül a jüan. Ez egyben jelzés is, hogy a PBOC a Fed nyomában marad.
A japán jegybank ugyanakkor nem változtatott a mínusz 0,1 százalékos kamatán, és továbbra is kötvényvásárlásaival igyekszik elérni, hogy a tízéves papírok hozama 0 százalék közelében maradjon. A svájci jegybank is a várakozások szerint járt el, nem módosított a mínusz 0,75 százalékos betéti rátán, és szinten maradt a Libor mínusz 1,25–0,25 százalékos sávja is. A Bank of England is megerősítette tegnap a 0,25 százalékos irányadó kamatot, s egyben jelezte, az uniós kilépés miatti árfolyamgyengülésből fakadó, a 2 százalékos célt hamarosan meghaladó inflációt sem kívánja egyelőre fékezni, mert ezzel az egész gazdaságnak ártana.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.