BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőre nem látni, merre tart az ENEFI

Szűkszavú közleményben tudatta kedd este az ENEFI, hogy első fokon pert nyert dr. Botos Tibor részvényes ellen a Fővárosi Törvényszéken, a 2014. november 4-i közgyűlési határozatok felülvizsgálatára indított perben. Azt is megtudhattuk egyúttal, hogy a részvényes megtámadott két, 2016. december 30-án hozott közgyűlési határozatot.

A régi közleményekből annyit lehet kibogarászni, hogy az első támadás a saját részvény megszerzésére való igazgatósági felhatalmazást célozza, míg a második a dolgozói részvények átruházásának kiszélesítésére fókuszál. A közgyűlés ugyanis még 2014-ben felhatalmazást adott az igazgatóságnak, hogy 10 millió darab 10 forint névértékű dematerializált törzsrészvényt vásároljon. 2016-ban pedig arról döntöttek, hogy a dolgozói részvények kibocsáthatók és átruházhatók a társaság munkavállalóin túl a társaság közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló kapcsolt vállalkozások munkavállalói számára is.

Az ügy hátterében a sajátos tulajdonosi szerkezet húzódik: jó ideje a saját részvények kezelője a legnagyobb részvényes. Ha belepillantunk az utolsó közzétett éves beszámolóba, akkor azt látjuk, hogy 2015 végén 17,92 százalék volt a sajátrészvény-állomány, míg az OTP Alapkezelő 14,67 százalékot, Soós Csaba igazgatósági elnök 11,47 százalékot, a CRH Invest 11,27 százalékot, az Allianz Alapkezelő 9,75 százalékot tudhatott magáénak. A közkézhányad akkor még 34,92 százalék volt. Nos, a tavalyi részvényesi harcot követően kialakult a BÉT honlapján is olvasható mai helyzet, mely szerint 65,51 százalék a saját részvény, a kapcsolt vállalkozások tulajdonában van 9,93 százalék, a leánycég EETEK bír 6,66 százalékkal, s a közkézhányad 17,9 százalék.

Elemzők máig emlegetik, hogy az ENEFI (ex-RFV, majd ex-E-Star) az egyik legnagyobb csalódás a pesti parketten. A 2007-ben tőzsdére vezetett társaság 2009-es másodlagosrészvény-kibocsátása még sikersztori volt. A következő évben a vállalat elnyerte három romániai város (Gyergyószentmiklós, Zilah és Marosvásárhely) távhőrendsze­rének korszerűsítését és üzemeltetését, majd 2011-ben a varsói tőzsdére is bevezették a papírt. Történelmi csúcsra 2011 májusában jutott az árfolyam 12 430 forinton. A banki finanszírozás azonban nem tudott lépést tartani a növekedési tervekkel. Az aggodalmak nyomán lejtőre került a kurzus, s egy év alatt 2000 forint közelébe zuhant a jegyzés. Majd az egymást követő magyarországi és romániai szerződésbontások nyomán a kurzus 1000 forint alá esett, végül 200 forintnál nyert megnyugvást. Akárhonnan nézzük, ez volt az első „zöldbuborék” Pesten.

Azóta már a lengyel piacról is kivonult az ENEFI, s úgy tűnik, Romániában is lehúzták a rolót. Utolsóként Gyergyószentmiklóson, ahol hosszas perlekedés után, idén márciusban vette át az önkormányzat közszolgáltató cége az ENEFI kapcsolt vállalkozásától a helyi távfűtést. A 25 évre kötött szolgáltatói szerződés azon bukott el, hogy a székelyföldi város képviselő-testülete nem járult hozzá az áremeléshez. Bár eleve botladozott a modell, hiszen olyan időszakban lépett piacra a magyar cég, amikor már trendszerűen terjedt Romániában a lakások egyedi fűtése.

A kurzus annak ellenére sem tud tartósan átlendülni a fél évtizede kifeszített 200 forintos szinten, hogy idén februárban a jegybank összesen 100 milliós bírságot szabott ki bennfentes kereskedelem miatt az EETEK-re és egy természetes személyre, miután gyanúsnak találták, hogy az árfolyam 149 forintról 250 forintra emelkedett, majd visszahanyatlott. Az sem erősíti a bizalmat, hogy az ENEFI április 18-án tartja évi rendes közgyűlését, ám egyelőre hiába keressük a 2016. évre vonatkozó egyedi és konszolidált beszámolót a BÉT honlapján, a meghívó szerint ezt majd a helyszínen ismertetik. A tulajdonosi szerkezetet elnézve akár a tőzsdei kivezetés lehetősége is felmerülhetne, de a társaságtól kapott tájékoztatás szerint ez eddig még nem került szóba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.