BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok a készpénz Magyarországon

További erőfeszítések szükségesek a készpénzállomány és -használat visszaszorítása érdekében Magyarországon a konvergenciaprogram szerint. Ezt a törekvést szolgálják a pénzforgalmi infrastruktúra fejlesztése érdekében tett lépések is.

Jelentősen nőtt a készpénzállomány az elmúlt időszakban Magyarországon, ezért vonzóbbá kell tenni a készpénzmentes fizetési módokat – áll a kormány 2017 és 2021 közötti időszakra szóló konvergenciaprogramjában. A dokumentum emlékeztet: a készpénzállomány 2012 óta közel megkétszereződött, a GDP-hez viszonyított aránya is kiugróan magas szintre, a bruttó hazai össztermék 13 százaléka fölé emelkedett. Egy adott gazdaság magas készpénzaránya – áll a dokumentumban – jelzi a fizetési infrastruktúra elmaradottságát a reálgazdasághoz képest, továbbá számos hátrányos következménnyel jár. Egyrészt a készpénzben tartott megtakarítások nem vesznek részt a gazdaság finanszírozásában, másrészt a készpénzes fizetési rendszer fenntartása jelentős költséggel jár, harmadrészt a kiterjedt készpénzhasználat teszi lehetővé a feketegazdaság hatóságok elől eltitkolni kívánt pénzügyi tranzakcióinak anonimitását és rejtve maradását.

A programban szereplő összefoglaló szerint a jelenlegi helyzetben a készpénzes tranzakciók visszaszorításával lehetne a leghatékonyabban fellépni a feketegazdaság ellen. A nemzetközi összevetésben is kedvezőtlenül nagy arányú hazai készpénzhasználat egyik fő oka a hozzáférés hiánya. Kevés az országban az elektronikus fizetésre alkalmas kereskedelmi egység, a 2016. év végi adatok szerint a közel 200 ezer darab online pénztárgépre mindössze mintegy 110 ezer darab POS terminál jutott Magyarországon. Ezért az első lépés a megfelelő hozzáférés biztosítása, a fizetési infrastruktúra felzárkóztatása kell hogy legyen.

A bankkártya-elfogadó terminálok terjedésének legfőbb akadálya egy piaci anomáliából adódik: az alacsony ügyfél- és kártyás forgalom miatt a pénzügyi szolgáltatók kénytelenek relatíve magas jutalékot számlázni a kártyás fizetés biztosításáért, hogy a rendszer kiépítésének költségei megtérüljenek. A magas jutalékok viszont nem teszik vonzóvá az elektronikus fizetést a kereskedőknek. A helyzet javítása érdekében – emlékeztet a dokumentum – a költségvetés támogatást nyújt a bankkártya-elfogadó helyek bővítéséhez azzal a feltétellel, hogy a terminálokat üzemeltető pénzügyi szolgáltatók is csökkentik a kiskereskedőket sújtó díjterhelést, ezzel is vonzóbbá téve számukra a modern fizetési infrastruktúra használatát.

A kormány a Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott és 2016 decemberében meghirdetett program finanszírozására 2,416 milliárd forintot biztosított, amelynek keretében a költségvetés az új, korszerű terminálok beszerzéséhez és telepítéséhez darabonként 80 ezer forint támogatást nyújt. A szolgáltatóknak legalább a támogatás mértékének megfelelő díjcsökkentést és annak biztosítását kellett vállalniuk, hogy az elfogadóhely összességében legfeljebb a bankkártyás forgalom 1 százalékának megfelelő összegű díjat fizet. Az intézkedés eredményeként – írják – egy év alatt mintegy 30 százalékkal nő a terminálok száma.

A program szerint a gazdaságpolitika deklarált célja a készpénzmentes fizetési módok vonzóbbá tétele, a lakosság pénzügyi tudatosságának támogatása, ezáltal a készpénzállomány fokozatos csökkentése. Kiemelték, hogy az ez irányba tett további lépés lehet a szociális számla bevezetése és a közműszámlák elektronikus úton történő kiegyenlítésének ösztönzése.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.