A kisbefektetők azért fordulnak szívesen a devizapiac felé, mert a bankbetétekkel és az állampapírokkal már csak alacsony kamatokat lehet elérni. Aki nagyobb hozamot szeretne, annak nagyobb kockázatot is kell vállalnia – mondta Bálint Gábor, a TakarékBank devizakereskedője. A szakértők szerint ugyanakkor az elmúlt években óvatosabbakká és tudatosabbakká is váltak a bankokon vagy befektetési szolgáltatókon keresztül devizapárokkal, illetve részvényekkel kereskedő hazai kisbefektetők. Saághy Pál, az Equilor Befektetési Zrt. devizaüzletágának vezető üzletkötője szerint a 2008-as válság is nagyban hozzájárult ehhez. „Egyrészt jellemzővé vált, hogy mindenki jobban felméri saját kockázatvállalási hajlandóságát, emellett sokan folyamatosan képzik magukat, és a különböző elemzési technikákat is egyre többen tanulják meg használni” – tette hozzá.
Ahhoz, hogy valaki kisbefektetőként tőkeáttételes devizával kereskedjen, először megfelelőségi nyilatkozatot kell kitöltenie, amely a kockázatvállalási hajlandóságot is vizsgálja. Egy átlagos kisbefektetőnél a tízszeres tőkeáttét már extra kockázattal jár. „Ez azt jelenti, hogy 100 ezer eurós ügyletet már 3,1 millió forinttal meg lehet kötni, de ez csak a kockázatvállalóbb ügyfeleknek javasolt, és csak akkor, ha legalább 5 millió forintot el tudnak különíteni portfóliójukban a kiemelten kockázatos ügyletekre” – magyarázza Saághy. A hagyományos – azaz telefonos megbízásos – devizapiacon egyébként a 100 ezer euró a legkisebb kereskedhető mennyiség, de online felületen akár ezereurós tételekkel is lehet üzletelni. Az elektronikus platformokon többnyire automatikusan lezáródik a pozíció, ha elvész az alapletét értékének egy előre meghatározott hányada.
A devizakereskedésnek két fő típusa van: a sima konverzió, amikor a meglévő devizáját váltja át valaki, illetve a jellemzően tőkeáttétes határidős üzletek. Utóbbiak esetében a nyereség – de természetesen a veszteség is – megsokszorozható. Sok internetes hirdetésben félrevezető a szlogen, hogy kis pénzzel nagyon sokat lehet nyerni, ahhoz ugyanis jól kell ismerni a devizapiac sajátosságait, és folyamatos online jelenlét is javasolt a szakértők szerint, akik a kisebb, akár ötszörös tőkeáttétet is csak a hozzáértőbb kisbefektetőknek javasolják.
A Magyarországról devizákkal kereskedő kisbefektetők három fő csoportját lehet megkülönböztetni aszerint, hogy milyen devizapárokkal üzletelnek. A legtöbben – nagyjából a kisbefektetők fele – forintpárokkal kereskednek, jellemzően az euró, a dollár, az angol font, a svájci frank vagy a lengyel zloty ellenében. A szofisztikáltabb megoldásokat kereső ügyfelek a fő devizapárokkal is kötnek üzleteket, ilyenek az euró, a dollár, a japán jen, az ausztrál dollár, illetve a kanadai dollár keresztjei. A leginkább bevállalósak már az egzotikusabb, úgynevezett carry trade, azaz magas kamatú devizák iránt is érdeklődnek. Utóbbi csoportba tartozik a török líra, az orosz rubel, a dél-afrikai rand vagy egészen kis országok devizái is. Ezek kockázatosságát mutatja, hogy a válság idején az izlandi korona nemcsak esett más devizákkal szemben, hanem még a konvertibilitását is elvesztette egy időre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.