A Mol 93,9 milliárd forintos nyereséget ért el az idei első negyedévben, derült ki a vállalat gyorsjelentéséből. Ez 27,5 százalékkal magasabb, mint tavaly ugyanebben az időszakban, és 53 százalékkal haladja meg a lapunk által megkérdezett elemzők 61,3 milliárdos konszenzusát. A 178 milliárd forintos tisztított EBITDA 11,1 százalékkal múlta felül a várt 160,2 milliárdot. Ezen a soron éves alapon 24 százalékkal növekedett a Mol. A kutatás-kitermelés üzletág speciális tételek nélkül számított EBITDA-ja 53,7 százalékos éves alapú javulást követően 64,45 milliárd forintra ugrott. A termelés naponta átlagosan 111,5 ezer hordóval volt egyenértékű. A minden idők legjobb első negyedévét záró feldolgozás-kereskedelem EBITDA-értéke 18 százalékkal 94,1 milliárd forintra nőtt. A gázszolgáltatási üzletág 20,45 milliárdos EBITDA-t ért el, ami 6,7 százalékos plusz, a fogyasztási szolgáltatások szegmensében ez az érték 15,9 milliárd forintot elérve 18,6 százalékkal növekedett. Az árbevétel – 37 százalékkal meghaladva a 2016-os első negyedévet – 955,3 milliárd forinton alakult.
– Kiválóan kezdtük 2017-et, hiszen minden üzletágunk jelentős növekedést mutatott, és maximálisan kihasználtuk a külső környezet által nyújtott lehetőségeket. Ezek az eredmények erős alapot teremtettek ahhoz, hogy az év hátralévő részében megtegyük a Mol 2030 stratégia első nagy lépéseit, és idén is legalább 2 milliárd dolláros EBITDA-t érjünk el – kommentálta a gyorsjelentést Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.
Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője optimista a Mollal kapcsolatban, mert a cég nemcsak a várt számokat, hanem azoknál jobbakat hozott. – A kedvező környezet mellett még a költségeken is tudtak húzni, ez jó jel a hatékonyságnövelő tervek jövőjével kapcsolatban. A fair értékbecslésünk 22 740 forint a Mol árfolyamával kapcsolatban, és egy ilyen gyorsjelentés után folytatja a kurzus az ehhez vezető utat – fűzte hozzá az elemző.
A Concorde elemzője, Vágó Attila is rendkívül pozitívan értékeli a gyorsjelentést. – Tényleg erős számokkal rukkolt elő a Mol. Egy szezonálisan gyenge negyedévből hoztak ki ultraerős számokat. Igazán előremutató, hogy a társaság negyedéves számai jobbak lettek most, mint amikor kétszer ennyibe került egy hordó olaj. A cég kétségkívül sokat tett az elmúlt években azért, hogy ellenállóbbá váljon a külső környezeti hatásokkal szemben. A korábban végrehajtott, illetve folyamatban lévő hatékonyságnövelő intézkedéseknek egyértelműen megmutatkoznak az eredményeik – nyilatkozta Vágó Attila. Az elemző szerint a 2016-os évre bejelentett részvényenkénti 625 forintnál vélhetően magasabb lesz az idei üzleti év után fizetendő osztalék. Úgy véli, hogy a Mol a vártnál magasabb első negyedéves számai láttán az éves eredmény-előrejelzéseiket meg fogják emelni az elemzők. A társaság befektetői megítélése szemmel láthatóan egyre javul, értékeltsége viszont még mindig alacsonyabb a versenytársaiénál. A Concorde a gyorsjelentést megelőzően 22 200 forintra emelte a Mol-részvény célárát.
A Mol jó eredményei nem egyedülállóak a szektorban. A PKN és az OMV szintén erős számokat tett közzé legutóbb, az egész ágazat prosperál a magasabb nyersolajáraknak és a kedvező finomítási környezetnek köszönhetően. Kelet-Közép-Európában öt százalékkal növekedett az üzemanyag-értékesítés, a Molnál a forgalom 10 százalékkal bővült. Szakértők szerint a Mol igyekszik üzletileg megalapozott válaszokat adni az iparági környezet változásaira, az alternatív meghajtású járművek térnyerésével megjelenő újfajta kihívásokra. A társaság tavaly novemberben meghirdetett új közép-hosszú távú stratégiája a vegyipart jelölte ki a fejlődés fő csapásirányának.
A pénteki kereskedésben a Mol árfolyama a nyitás utáni órákban 21 750 forint körül billegett, majd az amerikai piacok nyitását követően tovább kapaszkodott felfelé, míg végül 2,55 százalékos napon belüli emelkedéssel 21 900 forinton zárt. Legutóbb 2011 nyarán járt hasonló szinten a kurzus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.